XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Powódź dotknęła 73 odkrywkowe kopalnie

Powódź dotknęła 73 odkrywkowe kopalnie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Powódź na południu Polski w różnym stopniu dotknęła 73 odkrywkowe zakłady górnicze, eksploatujące głównie złoża kruszyw. Podtopione albo zalane były lub są wyrobiska czy obiekty takich kopalń w woj. małopolskim, śląskim, opolskim, podkarpackim i świętokrzyskim.

"Sytuacja się poprawia, w niektórych miejscach poziom wody zaczyna powoli opadać" - poinformowała w czwartek rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach, Jolanta Talarczyk.

Jak powiedziała, nowe zgłoszone zagrożenie dotyczy kopalni węgla kamiennego "Brzeszcze-Silesia", gdzie prowadzone są prace zabezpieczające przed wdarciem się wody do szybu wentylacyjnego. Obwałowano i uszczelniono teren bezpośrednio przy szybie.

Z terenu nadzorowanego przez Okręgowy Urząd Górniczy w Kielcach zgłoszono zagrożenie powodziowe zakładu górniczego "Sokolniki II" koło Trześni w powiecie tarnobrzeskim. "Wody wdarły się do wyrobiska. W związku z tym kopalnia wstrzymała wydobycie oraz dostawy kruszywa na cele przeciwpowodziowe; maszyny zostały zabezpieczone, a załoga wycofana" - relacjonowała rzeczniczka.

O ok. 80 cm podwyższył się poziom wody w kopalni wapienia "Strzelce Opolskie", co było spowodowane zatrzymaniem pompy odwadniającej wyrobiska kopalni. Zrobiono to, aby zmniejszyć dopływ do cieków wodnych biegnących przez kilka pobliskich miejscowości, zagrożonych zalaniem.

"Polecenie sztabu kryzysowego wynikało z zagrożenia powszechnego, czyli groźby zalania miejscowości w rejonie Strzelec Opolskich: Farska, Kolonia, Rozmierz, Rozmierka, Grodzisko i Kadłub. Woda odprowadzana z kopalni zwiększała dopływy do cieków wodnych biegnących przez te miejscowości" - wyjaśniła rzeczniczka WUG.

Zniszczenia są najdotkliwsze w odkrywkowych zakładach górniczych, eksploatujących złoża kruszyw naturalnych w terasach i zlewniach rzek Wisły, Odry, Dunajca, Raby, Wisłoki, Ropy, Białej, Uszwicy i Drwinki. Rozmiar strat w wyrobiskach będzie można oszacować dopiero, gdy zejdzie woda. Organy nadzoru górniczego monitorują sytuację powodziową w nadzorowanych firmach, otrzymując codzienne meldunki. Wypadków związanych zagrożeniem powodziowym na terenach górniczych nie odnotowano.

W Małopolsce całkowicie zalane są wyrobiska w 25 odkrywkowych zakładach górniczych. Na Podkarpaciu nadal wyrobiska górnicze kilkunastu zakładów eksploatujących złoża kruszyw wypełnione są wodami opadowymi. Podtopienia nie zagrażają jednak bezpieczeństwu obiektów budowlanych i środowisku. Poziom wód nieznacznie się tam obniżył.

W rejonie Rybnika na Śląsku nadal zalanych jest 15 odkrywkowych zakładów górniczych, znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie górnego biegu rzeki Odry w powiatach wodzisławskim i raciborskim. Na Opolszczyźnie zalana jest kopalnia "Bierawa", podtopione są wyrobiska zakładu "Lewin Brzeski". W kopalni "Kobylice" wstrzymano eksploatację w związku z napływem wód opadowych do wyrobisk.

Z danych nadzoru górniczego wynika, że problemy są także w otworowych zakładach górniczych, eksploatujących ropę i gaz ziemny. To m.in. kopalnia ropy naftowej "Grobla" w gminie Drwinia w Małopolsce. Kopalnie gazu ziemnego "Burzyn", "Łąkta" (złoże Grabina), "Nieznanowice" i "Szczepanów (złoże Łętkowice) w woj. małopolskim.

W woj. świętokrzyskim sytuacja w rejonie zagrożonej w środę otworowej kopalni siarki "Osiek" oraz istotnej dla jej ruchu Elektrowni Połaniec w czwartek poprawiła się. Poziom Wisły w rejonie kopalni "Osiek" obniżył się o ok. pół metra.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powódź dotknęła 73 odkrywkowe kopalnie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!