Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Poważnej reformy górnictwa szybko nie będzie?

Autor: wnp.p (Dariusz Ciepiela)
16-06-2015 08:05
Poważnej reformy górnictwa szybko nie będzie?

Należąca do JSW kopalnia Knurów-Szczygłowice.

Fot. PTWP (Grzegorz Giereszczak)

Rok wyborczy nie jest z politycznego punktu widzenia najlepszym okresem na przeprowadzanie bolesnych reform rozwiązujących problemy sektora węgla kamiennego, dlatego wszelkie dotychczas ujawnione kłopoty górnictwa są maskowane poprzez działania doraźne. W najbliższych kwartałach nie należy spodziewać się wzrostów cen węgla - oceniają analitycy Domu Maklerskiego Millenium.

- Brak strukturalnych reform górnictwa w Polsce w połączeniu ze spadkiem światowych cen węgla doprowadził do jego niekonkurencyjności, pogłębianej poprzez destruktywną działalnością silnych związków zawodowych. Związkowcy pomimo strat generowanych przez spółki wydobywające węgiel dążą do utrzymania status quo w branży (m.in. wynagrodzenia niepowiązane z efektywnością pracy, sprzeciw wobec zamykania nierentownych zakładów oraz domaganie się dopłat z budżetu państwa dla najbardziej niekonkurencyjnych zakładów). Przy spadających przychodach i nieelastycznej bazie kosztowej ceny uzyskiwane ze sprzedaży polskiego węgla nie pokrywają kosztów jego wydobycia. W 2014 roku do każdej tony wydobytego węgla trzeba było dopłacić 31 zł - przekonują analitycy Domu Maklerskiego Millenium w raporcie poświęconym górnictwu węgla kamiennego i spółkom jego otoczenia.
Ich zdaniem rok wyborczy nie jest z politycznego punktu widzenia najlepszym okresem na przeprowadzanie bolesnych reform rozwiązujących problemy sektora, dlatego wszelkie dotychczas ujawnione kłopoty górnictwa są maskowane poprzez działania doraźne. Z punktu widzenia rządu najlepszym lekarstwem „rozwiązującym” problem niekonkurencyjności sektora był dotychczas wzrost cen węgla.

- Obecnie scenariusz ten nie należy do bazowych, jednocześnie jednak nie wierzymy w radykalną reformę sektora ze względu na jego silne uzwiązkowienie dlatego należy się spodziewać rozwiązań pośrednich - czytamy w raporcie.

W opracowaniu podkreślono, że niekorzystny klimat wokół węgla na kontynencie europejskim jest jednym z czynników spadku jego ceny. Wśród pozostałych czynników w raporcie wyróżniono spowolnienie globalnego rozwoju gospodarczego skutkujące spadkiem zużycia węgla m.in. przez Chiny (spadek o 2.9 proc. w 2014 roku), odpowiadające za około połowę globalnej konsumpcji tego surowca oraz ograniczenia importowe narzucone przez Chiny (celem ochrony krajowych producentów, których 70 proc. pozostaje nierentownych) zakazujące sprowadzania surowca o wysokiej zawartości pyłów i siarki (w pierwszym kwartale br. import węgla przez Chiny spadł do niespełna 50 mln ton, tj. mniej o 42 proc. rok do roku).SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP