PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Pośpiech, rutyna - główne przyczyny wypadków w górnictwie

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
16-05-2012 16:51
Pośpiech, rutyna - główne przyczyny wypadków w górnictwie

W kopalniach węgla kamiennego wzrasta liczba wypadków śmiertelnych i ciężkich związanych z wykorzystywaniem środków transportu. Stanowią około 70 procent odnotowywanych wypadków w zakładach wydobywczych.

Dlatego w Kompanii Węglowej zrodziła się inicjatywa podjęcia działań prewencyjnych. Spółka zleciła przeprowadzenie analiz naukowcom z Głównemu Instytutowi Górnictwa i Uniwersytetu Śląskiego.
Podsumowaniu wyników badań poświęcone było 16 maja spotkanie w centrali Kompanii Węglowej w Katowicach.

Raport przedstawili dyrektorom kopalń spółki prof. Marek Szczepański z Uniwersytetu Śląskiego i dr Joanna Martyka z Głównego Instytutu Górnictwa.

W spotkaniu uczestniczył Marek Uszko, wiceprezes zarządu KW SA i Andrzej Pakura, dyr. Biura BHP KW SA.

Badania dotyczyły zagrożeń związanych z eksploatacją maszyn i urządzeń w wyrobiskach górniczych, ze szczególnym uwzględnieniem transportu pod ziemią.

Kwestionariusze ankietowe wypełniło w Kompanii Węglowej 558 osób dozoru oraz 1365 pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. Do badań wytypowano siedem kopalń, z których cztery należą do Kompanii. Pozostałe wchodzą w skład Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Południowego Koncernu Węglowego.

Analiza przeprowadzonych badań w oddziałach wydobywczych, robót przygotowawczych, zbrojeniowo-likwidacyjnych, przewozu dołowego oraz oddziałów maszynowych i elektrycznych umożliwiła rozpoznanie skali i przyczyn występujących w kopalniach zagrożeń technicznych.

Ankietowani szczególną uwagę zwrócili na odpowiednią organizację pracy. To główna przyczyna występujących zagrożeń technicznych zarówno w odczuciu pracowników dozoru (66 proc.) i osób zatrudnionych na stanowiskach robotniczych (63,9 proc.)

Wśród pozostałych przyczyn trudności respondenci wymienili niedostateczne kwalifikacje czy też brak odpowiedniego doświadczenia zawodowego. Zwracano uwagę na niedostateczną komunikację wśród załogi, co ma wpływ na koordynację pracy, planowanie zadań, a następnie respektowanie wydanych poleceń.

Szczególnie ważny wniosek z przeprowadzonych badań, to zapewnienie osobom dozoru niższego i średniego szczebla informacji niezbędnych do podjęcia właściwych decyzji. Dlatego tak ważne jest skrócenie kanałów obiegu informacji.

KOMENTARZE (18)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP