XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Poseł PO sprawdza wpływ Kopalni Węgla Brunatnego Konin na podtopienia

Poseł PO sprawdza wpływ Kopalni Węgla Brunatnego Konin na podtopienia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Poseł Krzysztof Brejza (PO) pyta Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, czy wody z Kopalni Węgla Brunatnego Konin miały wpływ na podtopienia terenów w okolicach Kruszwicy i Pakości województwie kujawsko-pomorskim. Prezes KWB uznaje podejrzenia za nieuzasadnione.

"W opinii parlamentarzysty wysoki stan wód utrudnia normalne funkcjonowanie mieszkańcom okolic położonych w bezpośrednim sąsiedztwie zbiorników wodnych oraz stanowi zagrożenie powodzią na wielką skalę. Poseł otrzymuje skargi od mieszkańców gmin Pakość i Kruszwica, którzy jako możliwą przyczynę tych zjawisk wskazują zrzut z odkrywek kopalni" - napisał poseł w komunikacie przekazanym PAP w czwartek.

Parlamentarzysta zwrócił się do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z pytaniami, czy służby państwowe monitorują stan zrzutu wód z KWB Konin w Tomisławicach do Noteci i jeziora Gopło, a także czy inspekcja była informowana o złym stanie wód odpompowywanych z tej odkrywki, a jeśli tak to, jakie działania podjęto.

Brejza w swym wystąpieniu podkreślił, że do jego biura poselskiego dotarły wiarygodne informacje, że od sierpnia 2010 roku trwa odpompowywanie wód ze studni głębinowych oraz z odwodnienia tzw. spągu (bezpośrednio z wyrobiska) w odkrywce w Tomisławicach. Poseł prosi też o informację, czy Główny Inspektorat Ochrony Środowiska dysponuje wiedzą o miesięcznych limitach odpompowywania wody do Noteci i Gopła, a także o możliwość przeprowadzenia kontroli.

Zdaniem prezesa KWB Konin Sławomira Mazurka, podejrzenia, że wody odprowadzane z odkrywki mają wpływ na sytuację w okolicach Kruszwicy i Pakości, są nieuzasadnione. "Wody spągowe, pochodzące z odwodnienia wgłębnego odkrywki, pojawiają się w momencie rozpoczęcia eksploatacji węgla, a ta nie jest jeszcze prowadzona, choć osadnik wód jest już wykonany i przygotowany" - powiedział PAP prezes kopalni.

Podkreślił też, że kopalnia odprowadza wodę z Tomisławic zgodnie z pozwoleniem wodno-prawnym, a ilości w nim określone nie były i nie są przekraczane. "To samo dotyczy jakości odprowadzanych wód, ich parametry odpowiadają wymaganiom. Wszystkie wody odprowadzane z odkrywek KWB są w sposób ciągły monitorowane" - dodał Mazurek.

Według niego, jakość wód regularnie bada laboratorium posiadające stosowną akredytację, a wyniki są jednoznaczne - wody nie przekraczają żadnych norm. Ponadto wody kopalniane cyklicznie bada także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska - ostatnią taką kontrolę przeprowadził na początku tego miesiąca.

"W ostatnim roku na posterunku meteorologicznym KWB zanotowano opad rzędu 800 mm, co prawie dwukrotnie przekracza średnią z wielolecia. Jak jest sucho - winna jest kopalnia, jak jest mokro - też jest winna Kopalnia - powiedział prezes Mazurek.

W okolicach Kruszwicy i Pakości od kilku tygodni pod wodą jest wiele pól, kilkanaście domów chronią obwałowania z worków wypełnionych piaskiem. Najtrudniejsza sytuacja jest w Ostrówku k. Kruszwicy, położonym na półwyspie Potrzymiech, który wskutek podniesienia się Gopła zamienił się w wyspę. Ponad 100 mieszkańców wsi korzysta z pomocy żołnierzy, dysponujących amfibią i łodzią desantową.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Poseł PO sprawdza wpływ Kopalni Węgla Brunatnego Konin na podtopienia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!