Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Porozumienie w Kompanii Węglowej

Autor: wnp.pl (RS)
19-08-2011 15:03
Porozumienie w Kompanii Węglowej

Zawarte w piątek porozumienie płacowe kończy zarazem rozpoczęty na początku roku spór zbiorowy związków z pracodawcą.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

1000 zł jednorazowej premii otrzymają wraz z sierpniowym wynagrodzeniem pracownicy dołowi z Kompanii Węglowej, 750 zł premii dostaną pracownicy przeróbki mechanicznej węgla, a pozostali po 600 zł. To efekt negocjacji prowadzonych pomiędzy stroną związkową z zarządem spółki na temat sposobu rozdysponowania 3-procentowego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń, ustalonego na mocy porozumienia płacowego z 18 maja.

W specjalnym oświadczeniu zarząd Kompanii Węglowej zobowiązał się do wliczenia kwoty tej premii do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w spółce oraz do powiększenia o nią Funduszu Motywacyjnego. Podpisane w piątek aneksy do porozumienia zawierają również zapisy dotyczące zwiększenia w spółce kwoty posiłków profilaktycznych z 12 do 14,50 zł - poinformowało biuro prasowe Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności.
- To porozumienie to kompromis, ale korzystny dla naszych załóg. Jesteśmy nim usatysfakcjonowani, chociaż domagaliśmy się dla pracowników średnio po 1000 zł premii. W takim przypadku premia dla pracowników dołowych wyniosłaby 1080 zł. Premie pozostałych pracowników też byłyby odpowiednio wyższe niż wynegocjowane 750 i 600 zł - mówi Jarosław Grzesik, szef Solidarności w Kompanii Węglowej.

Jak podkreśla Grzesiek zarząd przyjął związkowy postulat dotyczący zwiększenie średniego wynagrodzenia w Kompani Węglowej o kwotę premii. - Wcześniej nie chciał w ogóle dyskutować z nami na ten temat. Zwiększenie przeciętnego wynagrodzenia będzie dla nas podstawą do negocjacji wyższego wskaźnika wynagrodzeń w przyszłym roku – wyjaśnia szef Solidarności w Kompanii. Dodaje, że otwarcie zarządu na postulaty strony związkowej nastąpiło dopiero podczas ubiegłotygodniowych negocjacji, bo związkowcy zawnioskowali o udział w nich kierującej Kompanią prezes Joanny Strzelec-Łobodzińskiej. Piątkowe rozmowy odbywały się również z jej udziałem. - W obecności pani prezes rozmowy płacowe przybrały zdecydowanie korzystniejszy obrót, bo to ona podejmuje w tej spółce decyzje – mówi Jarosław Grzesik.

Powodem prowadzonych od kilku tygodni negocjacji były nieprawidłowości w realizacji podpisanego 18 maja porozumienia płacowego. W porozumieniu, w wyniku którego pracownicy spółki otrzymali około 4-procentowe podwyżki wynagrodzeń, zawarte zostały również gwarancje, że jeśli w I półroczu Kompania odnotuje dobre wyniki ekonomiczne, to do 30 lipca uruchomione zostaną kolejne podwyżki płac o 3 procent.

- W lipcu okazało się, że przedstawiciele zarządu, bez porozumienia z nami, podjęli uchwałę o rozdziale tych środków oraz o wzroście wynagrodzeń dla pracowników spółki o 50 zł za każdą wydobytą tonę. Środki przekazali do dyspozycji kierownictwom poszczególnych kopalń i związkom zawodowym z tych zakładów. Obawialiśmy się, że te pieniądze mogą zostać w większości „przejedzone” na dodatkowe zadania wydobywcze w soboty i niedziele. Dążyliśmy do tego, by ich wypłata została ujednolicona we wszystkich kopalniach - mówi przewodniczący Solidarności w Kompanii Węglowej.

KOMENTARZE (67)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP