Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Porozumienie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
08-11-2012 16:23

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej udało się porozumieć związkom zawodowym i zarządowi. Stawki płac zasadniczych wzrosną w tym roku o 3,4 proc. Zmienią się także warunki umów, zawieranych z nowymi pracownikami. Równocześnie kończą się spory zbiorowe w spółce.

W poprzedniej fazie negocjacji zarząd JSW proponował wzrost stawek płac zasadniczych o 3 proc. od października. Z kolei strona związkowa domagała się, po zejściu z początkowych postulatów, 3,8 proc. podwyżki.
Ostatecznie ustalono, że od 1 listopada stawki płacy zasadniczej wzrosną o 3,4 proc. Załoga ma też dostać niespełna 2 tys. zł jednorazowej premii, wobec 1 tys. zł pierwotnej propozycji zarządu i 2,5 tys. zł postulowanego przez związki.

Zarząd zgodził się także na modyfikację treści umów zawieranych z nowymi pracownikami spółki. Prawo do czternastej pensji i nagrody barbórkowej uzyskają oni po pół roku pracy, zamiast po roku. Także po pół roku nienagannej pracy będą z nimi zawierane umowy na czas nieokreślony. W umowach znajdą się zapisy o tym, że także soboty są dniami wolnymi od pracy. Dotąd obowiązywał zapis, zgodnie z którym sobota mogła być dniem roboczym, za którego przepracowanie pracownik miał wolne w innym dniu tygodnia.

Ustalono też sposób kształtowania wzrostu wynagrodzeń w kolejnych trzech latach. Od początku roku płace mają rosnąć o wskaźnik prognozowanej inflacji, a po trzecim kwartale ma być to porównywane z faktyczną inflacją. W przypadku różnicy na niekorzyść pracowników, mają oni dostać jednorazowe wyrównanie. Stosowanie tych zasad będzie można, za zgodą związków, zawiesić np. gdy spółka będzie w kryzysie.

Prowadzone wcześniej, 17 i 18 października, negocjacje nie przyniosły porozumienia, więc z godnie z zapowiedziami 19 października wszczęto strajk dobowy.

Związki zapowiadały, że w razie nieosiągnięcia porozumienia podczas kolejnej tury negocjacji, w pierwszej połowie listopada odbędzie się w JSW kolejny, tym razem dwudobowy strajk.

O sporze w Jastrzębskiej Spółce Węglowej portal wnp.pl informował na bieżąco:
JSW: ma się odbyć kolejny strajk
Związkowcy piszą do zarządu
JSW: podsumowanie strajku

KOMENTARZE (13)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP