Ponad 7,6 tys. górników skorzystało z osłon socjalnych

Ponad 7,6 tys. górników skorzystało z osłon socjalnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ponad 7,6 tys. górników i pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla skorzystało dotąd z osłon socjalnych przewidzianych w Ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Największym powodzeniem cieszą się urlopy górnicze, z których korzysta prawie 5 tys. osób.

Finansowane przez budżet państwa świadczenia dla odchodzących z pracy górników - urlopy przedemerytalne i jednorazowe odprawy pieniężne - przysługują uprawnionym pracownikom, którzy wraz z przeznaczonym do likwidacji górniczym majątkiem przeszli do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).

Według przekazanych we wtorek PAP danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, w ciągu minionych dwóch lat SRK przejęła ponad 12,3 tys. pracowników, z czego ponad 2,8 tys. od początku tego roku.

Przekazanie w tym roku do spółki restrukturyzacyjnej części kopalni Pokój (z 1096 osobami) i Wieczorek (z 597 pracownikami), a także kopalni Krupiński (z 1125 osobami), przyniosło efekt w postaci zwiększenia ilości osób chcących skorzystać ze świadczeń wynikających z ustawy.

W sumie, spośród 9022 złożonych dotąd w SRK wniosków o urlop lub odprawę, 7650 zostało już zrealizowanych, a dalsze 1372 wnioski są w trakcie weryfikacji.

Najwięcej - 4962 osoby - przeszły na urlopy górnicze. Do takiego świadczenia jest uprawniony pracownik zatrudniony pod ziemią, któremu do emerytury brakuje nie więcej niż cztery lata (w przypadku pracowników mechanicznej przeróbki węgla - trzy lata). Podczas urlopu pracownik otrzymuje 75 proc. wynagrodzenia, powiększonego o inne świadczenia. Z urlopów skorzystało też 422 pracowników zakładów przeróbczych.

Spośród górników, którzy przeszli na urlopy przedemerytalne, 1035 jest już na emeryturze; uprawnienia emerytalne nabyło też 87 korzystających z urlopów pracowników przeróbki. Gdy osoba będąca na urlopie przedemerytalnym przechodzi na emeryturę, przestaje pobierać świadczenie finansowane przez budżet i otrzymuje emeryturę z ZUS.

Z jednorazowej odprawy pieniężnej po przejściu do SRK mogą skorzystać pracownicy zatrudnieni na powierzchni, także w zakładzie mechanicznej przeróbki węgla, którzy przepracowali w górnictwie co najmniej 5 lat i mają do emerytury ponad rok. Wysokość odpraw jest zróżnicowana od terminu rozwiązania umowy o pracę. Niezależnie odchodzący otrzymują standardowe odprawy wynikające z Kodeksu pracy. Dotąd z jednorazowych odpraw pieniężnych skorzystało łącznie 2266 pracowników kopalń.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń zajmuje się likwidacją i zagospodarowaniem pogórniczego majątku. W 2015 r. trafiły tam kopalnie lub ich części: Makoszowy, Brzeszcze (produkcyjną część tej kopalni kupiła później grupa Tauron), Centrum, Mysłowice, Kazimierz-Juliusz i Boże Dary, a w kolejnym roku tzw. ruchy Anna i Jas-Mos. 1 stycznia br. Polska Grupa Górnicza przekazała do SRK część dawnej kopalni Pokój, a 1 kwietnia do spółki restrukturyzacyjnej trafiła wydzielona część katowickiej kopalni Wieczorek (z Katowickiego Holdingu Węglowego) oraz kopalnia Krupiński (z Jastrzębskiej Spółki Węglowej).

Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, przed końcem 2017 r. do SRK miałaby trafić także pozostała część katowickiej kopalni Wieczorek oraz ruch Śląsk, czyli rudzka część kopalni Wujek. Wiosną tego roku, w porozumieniu dotyczącym włączenia kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego do Polskiej Grupy Górniczej, ustalono, że sprawa obu kopalń będzie jeszcze analizowana przez specjalny zespół - w ostatnim czasie rozpoczął on pracę, jego rekomendacje powinny być znane do września. W dalszej kolejności PGG ma też przekazać do SRK część majątku ruchu Rydułtowy, jednak złoża tej kopalni mają być nadal eksploatowane w ramach kopalni ROW.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ponad 7,6 tys. górników skorzystało z osłon socjalnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!