Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Pomysły KW na rozruszanie sprzedaży węgla

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
18-06-2014 12:14
Pomysły KW na rozruszanie sprzedaży węgla
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Od 1 lipca mają być nowe umowy Kompanii Węglowej z autoryzowanymi sprzedawcami. Liczba sprzedawców miałaby sukcesywnie rosnąć, do około trzystu podmiotów - dowiedział się portal wnp.pl.

Kompania Węglowa znajduje się obecnie w bardzo trudnej sytuacji. Generowane są ogromne straty, przez co niewykluczone jest ryzyko konieczności ogłoszenia upadłości.
Na przestrzeni trzech ostatnich lat wynik finansowy KW spadł od 554,5 mln zł w roku 2011 do minus 699 mln zł w roku 2013. Już samo to pokazuje skalę problemów.

W pierwszym kwartale tego roku Kompania Węglowa odnotowała 78,4 mln zł straty. Jak wskazuje prezes KW Mirosław Taras - za cztery miesiące br. rzeczywista strata to około 250 mln zł.

W Kompanii Węglowej, która ma na zwałach około 5,2 mln ton węgla, chcą zdynamizować sprzedaż.

Od 1 lipca br. KW rozpoczyna dodatkowy nabór do sieci autoryzowanych sprzedawców w zakresie sprzedaży węgla opałowego.

- Od 1 lipca mają być nowe umowy Kompanii Węglowej z autoryzowanymi sprzedawcami, a liczba sprzedawców miałaby wzrosnąć z około stu do około trzystu - mówi portalowi wnp.pl przedstawiciel jednej z firm handlujących węglem. - Te nowe umowy mają iść w kierunku poluźnienia rygorów. I tak obniżony ma zostać obligatoryjny limit miesięczny zakupów, z tysiąca ton na pięćset ton. A zatem wystarczy, że odbierze się pięćset ton, a nawet mniej, bo jest do 20 proc. tolerancji w tym zakresie, aby być autoryzowanym sprzedawcą KW. Maksymalna marża będzie mogła wynieść do 12 procent po to, żeby zbytnio nie windować cen w sprzedaży detalicznej na rynku. Wygląda więc na to, że nowy model sprzedaży Kompanii Węglowej zbliży się nieco do modelu funkcjonującego w przypadku Katowickiego Holdingu Węglowego - ocenia nasz rozmówca.

Ceny węgla energetycznego w ARA (porty Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam) oscylują na poziomie ok. 72 dolarów za tonę.

Na razie sprzedaż węgla ze zwałów jest niemożliwa, bo wszystkie stanowią zastaw pod obligatariuszy. Zastawy są bowiem na majątku, głównie na zwałach, z tytułu programu obligacyjnego KW.

Kompania Węglowa ma nie zmniejszać wydobycia. Ma ono być utrzymane na poziomie około 32 mln ton rocznie.

Ma natomiast dojść do zmiany struktury wydobycia, w kopalniach o niskich kosztach wydobycie będzie zwiększane, a ograniczane tam, gdzie są generowane straty.

Sprzedaż węgla KW zamierza prowadzić własnymi siłami.

Głównie ma się ona koncentrować na rynku krajowym, gdzie można osiągać korzystniejsze ceny.

Z tego, co dowiedział się portal wnp.pl wynika, że Kompania Węglowa zamierza sama być bezpośrednim dostawcą miałów, a zatem w planach jest ograniczenie korzystania z pośredników w tym obszarze.

- Każde działanie, które może zwiększyć skuteczność sprzedaży węgla z Kompanii Węglowej jest ważne i cenne - zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80. - Oprócz tego powinny też powstać Państwowe Składy Węgla, które uporządkują handel grubymi sortymentami węgla na terenie kraju - ocenia Ziętek.

Jerzy Dudała

KOMENTARZE (31)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP