Pomóc w transformacji Śląskowi i Małopolsce: zapewnić finansowanie i legislację

Pomóc w transformacji Śląskowi i Małopolsce: zapewnić finansowanie i legislację
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nowa inicjatywa pomocowa dla regionów przemysłowych może być dużą szansą dla Śląska i Małopolski. Mówiono o tym w trakcie sesji: Transformacja regionów górniczych i przemysłowych, która odbyła się 11 maja w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Zapowiada się platforma reorganizacji regionów przemysłowych, w tym węglowych, przekształcenie tych regionów jest oczkiem w głowie myślenia europejskiego - zaznaczył Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, były jego przewodniczący i były premier. - Zaczynamy zatem tę ważną dyskusję. Miejsce, w którym się znajdujemy, jest szczególne, bowiem dokonaliśmy tu ogromnej zmiany, wygasiliśmy bowiem 22 kopalnie w końcu lat dziewięćdziesiątych. Ważne, by górnictwo było efektywne i żeby węgiel wykorzystywać w sposób bezpieczny dla środowiska. To także wiąże się z problemem smogu. Mamy tu jedyne w Europie Centrum Czystych Technologii Węglowych. Przekształcenia należy przeprowadzać z uwzględnieniem oczekiwań społecznych. Musi to być reindustrializacja. Trzeba unowocześniać przemysł, a nie wygaszać go - podkreślił Jerzy Buzek.

Zapewnić finansowanie

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa wskazał, że Śląsk jako region zasługuje na specjalne potraktowanie. Zaznaczył, że województwo śląskie pod kątem PKB przedstawia się korzystnie na mapie kraju. Jednak jest najbardziej zanieczyszczonym regionem w Europie. Problemem jest degradacja terenów po dawnych zakładach. Nie tylko górniczych, ale także hutniczych czy chemicznych.

- Dobrze, że rząd dostrzega specyfikę Śląska, rozwijamy się, ale tempo tego rozwoju jest coraz to słabsze - przyznał Saługa. - Ważna będzie między innymi walka z zanieczyszczeniem powietrza.

Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, wskazał, że czas na nową inicjatywę. Ważny będzie tu rozwój nowych, czystych technologii energetycznych, w tym węglowych. Trzeba będzie się zastanowić nad finansowaniem, nad możliwie jak najlepszym wykorzystaniem funduszy europejskich, a ponadto istotna będzie perspektywa legislacyjna.
Czytaj także: Wiceszef KE: jest projekt pomocy dla regionów powęglowych w UE

- Polska powinna się stać liderem w świecie, jeśli chodzi o czyste technologie węglowe - mówił Maroš Šefčovič. - Ważne będzie wykorzystanie węgla w sposób czystszy, bardziej zrównoważony. Gdyby nowa technologia w tym zakresie powstała w Polsce, to później byłoby zapotrzebowanie na nią ze strony różnych krajów.

Šefčovič pochwalił ambitny program rozwoju elektromobilności, w tym zamysł wprowadzenia na rynek miliona samochodów elektrycznych. Jego zdaniem trafny jest też pomysł budowy autobusów elektrycznych.

- Firmy takie, jak Solaris czy Ursus pokazują, jak można się przyczyniać do poprawy jakości środowiska - zaznaczył.

Węgiel tak, ale po nowemu

Jerzy Buzek wskazywał, że dyskusja dopiero się zaczyna i swój wkład będą tu miały m.in. takie placówki, jak Główny Instytut Górnictwa, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Śląska czy  Centrum Czystych Technologii Węglowych. Są to bowiem wiodące placówki w skali Europy.

- Mówiąc o takiej nowej inicjatywie pomocowej, ważne będzie zapewnienie finansowania i wreszcie ważne będą kwestie legislacyjne. A więc istotne będzie finansowanie i organizacja tego pod kątem prawnym. Jeżeli chcemy poważnie myśleć o tym programie, to trzeba pamiętać, że jeśli nie będzie oparcia w pieniądzach, to pozostanie on programem martwym - mówił Jerzy Buzek.

I zaproponował propozycję nowej linii budżetowej, która być może powstanie, o nazwie: europejskie przemysłowe regiony w transformacji. Chodzi bowiem nie tylko o górnictwo, ale szerzej o przemysł. Gdyby taka nowa linia budżetowa powstała, to dobrze byłoby w nią włączyć regiony przemysłowe takie, Jak Śląsk i Małopolska.

Do realizacji inicjatywy mają być przyłączani różni partnerzy z  poszczególnych krajów. Celem jest też mobilizacja lokalnych społeczności.

W trakcie sesji wskazywano również, że Polska powinna wdrażać nowe technologie wykorzystania węgla, w tym rozpocząć budowę instalacji zgazowania węgla. Według przedstawicieli unijnych powinniśmy także pomyśleć o technologii CCS, a nie ograniczać się do produkcji węgla jedynie na potrzeby spalania go w elektroenergetyce. W czwartek 11 maja Maroš Šefčovič o nowej inicjatywie ma rozmawiać z przedstawicielami sejmików wojewódzkich ze Śląska i Małopolski, odwiedzi również zabrzański Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pomóc w transformacji Śląskowi i Małopolsce: zapewnić finansowanie i legislację

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!