Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polskie górnictwo na równi pochyłej

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
06-12-2012 11:36
Polskie górnictwo na równi pochyłej
fot. PTWP

Hamowanie gospodarki w Chinach, boom na gaz łupkowy w USA i eksport węgla stamtąd do Europy, przekładają się na spadek cen surowca. Rosnące przy tym koszty wydobycia w Polsce nakazują w czarnych barwach widzieć przyszłość polskiego węgla.

Kopalnie są u nas niedoinwestowane, nadal często górnicy muszą dochodzić do miejsca pracy, przykładowo ze dwie godziny. Trudno, by w takich warunkach wydajność była zadowalająca.
Ponadto wykorzystanie maszyn i urządzeń wynosi około 40 proc. czasu nominalnego. A zatem trudno się nie obawiać, że w kolejnych latach węgiel z importu nadal będzie wypychał z rynku ten wydobywany w polskich kopalniach.

Potrzebne są inwestycje w transport dołowy, potrzebne są także między innymi ustalenia dotyczące dni roboczych. Wynagradzanie za samą obecność to droga donikąd. Z kolei wiadomo, że to nie wina górników, iż praca jest często źle zorganizowana i że zarządzanie pozostawia wiele do życzenia.

Koszty wynoszące prawie 300 zł za tonę nie pozostawiają złudzeń. Bez podjęcia natychmiastowych działań - w warunkach spowolnienia w gospodarce, spadku zapotrzebowania na węgiel i cen tego surowca - może się okazać, że jest już za późno.

Jak wskazuje Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki, restrukturyzacja w górnictwie jest procesem ciągłym. Należy więc ją kontynuować.

Obecnie jednak w sektorze węglowym zapanował niepokój, po tym, jak wicepremierem i ministrem gospodarki został Janusz Piechociński.

- Ludzie nie wiedzą, czy dojdzie do zmian personalnych, ale wskazują, że Janusz Piechociński może nie chcieć trzymać zaufanych osób jego poprzednika, czyli Waldemara Pawlaka - zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl szef jednej z firm górniczych. - Wszystko stanęło, ludzie czekają na posunięcia nowego ministra gospodarki.

W roku 2013 spółki węglowe będą sprzedawać węgiel po niższych cenach. Nie brak opinii, że nie byłoby importu węgla do Polski, gdyby polityka handlowa naszych producentów węgla była inna, a ich reakcja nie byłaby aż tak spóźniona.

Węgiel leży na zwałach, a i tak import węgla do Polski może wynieść w 2012 roku ok. 8,5-9 mln ton. Przy takiej polityce bardzo trudno będzie zachować konkurencyjność.

- Potrzebna jest promocja polskiego węgla - mówi portalowi wnp.pl Adam Gorszanów, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.

Bez poprawy wydajności polskie górnictwo będzie się kurczyć i tracić mocno na rzecz surowca z importu. Rosja, czy Ukraina inwestują i zwiększają poziom wydobycia.

Jeżeli nie zostaną podjęte wyżej nakreślone działania, to w perspektywie kolejnych lat trudno będzie utrzymać miejsca pracy w polskim górnictwie. A nie ma i pewnie długo nie będzie pomysłu, czym można by to górnictwo zastąpić.

Jerzy Dudała

KOMENTARZE (18)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP