PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polskie górnictwo musi dostosować się do światowego rynku

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
22-11-2013 11:52
Polskie górnictwo musi dostosować się do światowego rynku
fot. PTWP

Globalne trendy rynkowe przekładają się na polskich producentów węgla. Nie mamy co liczyć na rynek i wzrost cen węgla, musimy sami zmniejszyć koszty polskiego górnictwa. To my musimy dostosować się do świata a nie świat do nas - powiedział Oktawian Zając, partner w firmie doradczej Boston Consulting Group podczas konferencji Górnictwo 2013.

- W ostatnim okresie na światowych rynkach obserwujemy dramatyczny spadek cen surowców naturalnych jak miedź, żelazo czy nikiel. W tym samym czasie rosną jednak koszty wydobycia, w efekcie czego sytuacja spółek wydobywczych na całym świecie jest trudna – mówi Oktawian Zając, partner w firmie doradczej Boston Consulting Group.
Zwraca uwagę, że wartość inwestycji w sektorze górniczym rośnie bardziej niż w innych branżach. Wartość inwestycji rośnie zarówno w liczbach bezwzględnych, jak i liczonych jako wartość inwestycji w stosunku do przychodów. W najbliższej przyszłości poziom inwestycji jednak się obniży.

- Firmy wydobywcze będą miały olbrzymie problemy z utrzymaniem inwestycji, wielu analityków spodziewa się znacznego spadku inwestycji nawet o 40-50 proc. – dodaje Oktawian Zając.

Zwraca uwagę, że często realizacja inwestycji wiąże się z przekroczeniem budżetu i harmonogramu o kilkanaście a czasami o kilkadziesiąt procent.

Sporym wyzwaniem dla spółek węglowych jest sytuacja makroekonomiczna. Prognozy importu węgla do Chin nie są już tak optymistyczne jak jeszcze niedawno co związane jest m.in. ze wzrostem niepewności na rynku stali.

- Globalne trendy przekładają się na polskich producentów węgla. Import węgla do Polski rośnie co roku średnio o 20 proc. Wzrost importu wynika z tego, że koszt sprowadzenia importowanego węgla w coraz bardziej niebezpieczny sposób zbliża się do kosztów polskiego węgla – wyjaśnia Oktawian Zając.

Jak dodaje, w latach 2004-2013 średnioroczny wzrost kosztów polskiego górnictwa węgla kamiennego wynosił 9 proc.

- Trzeci kwartał 2013 r. przyniósł zmianę, pewne działania podjęte przez spółki węglowe przynoszą efekty. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2013 r. w trzecim kwartale udało się obniżyć koszt o 0,3 proc. Obniżka ta została spowodowana obniżeniem kosztów usług obcych i energii, nie udało się powstrzymać kosztów pracy, które wzrosły. Nie wiadomo jeszcze czy to początek trwałego trendy czy jednorazowy efekt – wskazuje Oktawian Zając.

W jego ocenie aby znacząco i trwale poprawić efektywność nie wystarczą proste działania w kopalniach, lecz muszą być realizowane kompleksowe programy w całych spółkach węglowych.

- Nie mamy co liczyć na rynek i wzrost cen węgla, musimy sami zmniejszyć koszty polskiego górnictwa. To my musimy dostosować się do świata a nie świat do nas – przypomina Oktawian Zając.

Środkami pozwalającymi na wzrost efektywności w górnictwie są m.in. lepsze wykorzystanie pracowników i maszyn, większe zaangażowanie pracowników, lepsze zarządzanie nakładami inwestycyjnymi oraz doskonałość zakupowa.

- Kombajny ścianowe w polskich kopalniach pracują 25 proc. czasu, a polskie kopalnie konkurują z kopalniami, gdzie kombajny ścianowe pracują przez 60 proc. czasu – wskazuje Oktawian Zając.

Jak podkreśla, ważnym zadaniem jest przekonanie związków zawodowych, aby uczestniczyli w zachodzących zmianach.

KOMENTARZE (16)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP