Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polski węgiel zniknie z rynków UE!

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
12-11-2014 09:58 |  aktualizacja: 13-11-2014 09:11
Polski węgiel zniknie z rynków UE!
fot. Andrzej Wawok

Koncesjami, a co za tym idzie opłatami koncesyjnymi, które mają charakter para-podatku, nie objęto węgla brunatnego i koksu - mówi dla portalu wnp.pl Adam Gorszanów, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.

W piątek siódmego listopada Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo Energetyczne, wprowadzającą przymus koncesjonowania obrotu węglem kamiennym w Polsce. To kolejny z aktów prawnych mający wesprzeć sektor górnictwa kamiennego. Jak środowisko sprzedawców węgla ocenia tę regulację?
- Jednoznacznie negatywnie. I to zarówno w zakresie treści, jak i trybu legislacji.

Rząd przygotował rewolucję na rynku węgla. Ale zrobił to pod źle kojarzącą się datą rewolucji październikowej. To regulacja, której powodem są przesłanki polityczne a nie gospodarcze.

Nasze wielokrotne starania, aby wypracować racjonalne i korzystne dla rynku polskiego węgla rozwiązania prawne, były ignorowane.

Na żadną propozycję nie otrzymaliśmy od przewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej ds. energetyki i surowców energetycznych jakiejkolwiek odpowiedzi. Wybrane rozwiązania są oderwane od rzeczywistości.

Tryb przyjęcia regulacji jest dla mnie skandaliczny. Na przykład pominięto negatywną opinię Ministerstwa Spraw Zagranicznych w sprawie spójności z przepisami UE.

Nota bene ministerstwo miało na to czas 1,5 h, czego nie ukrywało w piśmie dostępnym na stronach Sejmu. Nie przeprowadzono oceny skutków regulacji - ile więcej konsument zapłaci za węgiel.

Co składa się na tak negatywną ocenę?

- Po pierwsze pominięcie znacznej części rynku opałowego w obowiązku koncesjonowania. To działanie przeciwko górnictwu węgla kamiennego.

Koncesjami, a co za tym idzie opłatami koncesyjnymi, które mają charakter para-podatku, nie objęto węgla brunatnego i koksu. Co to oznacza w praktyce? Producenci i importerzy węgla brunatnego oraz wyrobów koksowych, działają zupełnie poza systemem i nie ponoszą wielomilionowych wpłat do budżetu.

Nasze ledwo zipiące górnictwo węgla kamiennego będzie musiało płacić kolejną daninę. Pogorszy się zatem sytuacja konkurencyjna węgla - zarówno na rynku energii, jak i rynku opałowym. Naprawdę trudno mi zrozumieć motywację ustawodawcy w tym zakresie.

Jakie jeszcze dostrzega Pan zagrożenia?

- Kolejne to obłożenie zarówno importu, jak i eksportu węgla embargiem finansowym prowadzącym do jego monopolizowania. Każdy, kto chce kupować lub sprzedawać węgiel za granicę, będzie musiał złożyć zabezpieczenie majątkowe.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP