PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polski przemysł ucieknie do Rumunii po wprowadzeniu akcyzy na węgiel i koks?

Autor: wnp.pl (Katarzyna Walterska)
04-04-2011 06:18
Polski przemysł ucieknie do Rumunii po wprowadzeniu akcyzy na węgiel i koks?

Pojawiają się głosy, że polski przemysł rozważa możliwość stopniowego przenoszenia produkcji poza kraj, np. do Rumunii, gdy od 1 stycznia 2012 roku będzie obowiązywała akcyza na węgiel i koks. Z punktu widzenia polskiej gospodarki oznaczałoby to likwidację tysięcy miejsc pracy i mniejsze wpływy z podatków.

Ministerstwo finansów jest jednak głuche na te argumenty i nie wprowadzi żadnych zwolnień ponad te, które musi zgodnie z dyrektywą, bo sytuacja budżetowa jest trudna.
- Istnieje obawa, że polski przemysł zacznie produkować poza krajem, np. w Czechach i Rumunii, gdzie takich dodatkowych kosztów nie ma. Oczywiście, nie przeniosą funkcjonującego biznesu już teraz, ale będą go stopniowo wygaszać. Decyzje inwestycyjne podejmowane są na podstawie kalkulacji kosztów. Wychodzi na to, że uwzględniając koszt akcyzy, taniej jest inwestować gdzie indziej - powiedziała portalowi wnp.pl Dominika Cabaj, doradca podatkowy w Kancelarii DLA Piper.

Sprawą pewną jest, że od 1 stycznia 2012 roku będzie obowiązywała stawka akcyzy na węgiel, koks i węgiel brunatny w wysokości 1, 28 zł/ GJ, gdyż wówczas kończy się zwolnienie z akcyzy dla tych produktów.

Zgodnie z ustawą o akcyzie opodatkowanie nie powinno dotyczyć węgla i koksu przeznaczonego na cele inne niż opałowe, lecz wątpliwości budzi, co to oznacza w praktyce. Na przykład węgiel przeznaczony do produkcji koksu jest węglem zużywanym na cele nieopałowe, gdyż ostatecznie opodatkowany będzie koks powstały z tego węgla.

Jak wyjaśniła Dominika Cabaj, żeby móc opodatkować węgiel i koks, ustawodawca powinien zmienić ustawę o akcyzie. Powinien określić zasady poboru akcyzy, kto, kiedy, za co i na jakich zasadach płaci. - W ustawie o akcyzie takich wytycznych nie ma, a powinny być uregulowane w sposób specyficzny dla węgla określony w dyrektywie enegetycznej. Jeżeli polska ustawa o akcyzie wejdzie w życie bez zmian, od razu produkcja (wydobycie) węgla i koksu będzie opodatkowane - dodała.

Jej zdaniem w ustawie powinny być też doprecyzowane zasady szczególne, bo zgodnie z unijną dyrektywą akcyzę od węgla płaci się na zasadach szczególnych, a nie tak jak od paliw, alkoholu czy papierosów. Z dyrektywy wynika, że akcyza powinna być należna, jeśli sprzedaje się węgiel lub koks podmiotom, które go zużywają, czyli podmiot, który dostarcza go do odbiorcy, powinien płacić akcyzę. A w Polsce takich zasad jeszcze nie ma i trzeba je określić w ustawie. Musi być też uwzględniony fakt, że zanim węgiel dotrze do odbiorcy, zmniejsza się jego kaloryczność, po drodze powstają straty.

Polski rząd ma niewiele czasu, bo już teraz powinien zaproponować zmiany tak, żeby weszły w życie 1 stycznia 2012 rok. Dominika Cabaj podkreśliła, że dyskusja na forum przemysłu dotyczy nie tylko węgla i koksu, ale również energii elektrycznej i gazu ziemnego, który będzie opodatkowany od listopada 2013 roku.

KOMENTARZE (13)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP