PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polski Kongres Górniczy: trzeba rozmawiać na temat przyszłości górnictwa!

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
08-09-2010 15:35
Polski Kongres Górniczy: trzeba rozmawiać na temat przyszłości górnictwa!

Restrukturyzacja górnictwa, znaczne zmniejszenie liczby kopalń, nie koreluje ze statystykami wypadków w górnictwie - mówił w trakcie Polskiego Kongresu Górniczego Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.

W środę ósmego września rozpoczęły się w murach Politechniki Śląskiej w Gliwicach obrady Polskiego Kongresu Górniczego. Głównym celem Polskiego Kongresu Górniczego 2010 jest przygotowanie do Światowego Kongresu Górniczego w 2011 roku oraz zaprezentowanie wyników badań naukowych i przemysłowych innowacyjnego górnictwa.
Obrady Kongresu rozpoczęło wystąpienie prof. Mariana Dolipskiego, przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego PKG i dziekana Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej.

Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk zaznaczył, że powinniśmy rozmawiać na temat górnictwa i jego przyszłości.

- Niestety często z tematami górnictwa zostajemy sami ze sobą, szkoda, że brak nam często w tej dyskusji decydentów - zaznaczył wojewoda Łukaszczyk. - A trzeba pamiętać, że sektor węglowy zasilają z powodzeniem nowe technologie. W 2011 roku Polska będzie gospodarzem prezydencji w Unii Europejskiej. Jest to też szansa dla branży górniczej. Jednym z głównych tematów będzie bowiem kwestia wspólnej polityki energetycznej.

Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic, podkreślił, że Gliwice poradziły sobie z transformacją gospodarczą, jest w nich obecnie bezrobocie na poziomie 6 proc.

List do uczestników Kongresu od wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, który objął PKG honorowym patronatem oraz od wiceminister gospodarki Joanny Strzelec-Łobodzińskiej, odczytała Aleksandra Magaczewska, dyrektor Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki, przewodnicząca Rady Nadzorczej Kompanii Węglowej.

- Restrukturyzacja górnictwa, znaczne zmniejszenie liczby kopalń, ścian wydobywczych i załóg, nie koreluje ze statystykami wypadków w górnictwie - zaznaczył Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego. - Jestem zniecierpliwiony, ponieważ nie widzę zadawalających efektów podejmowanych działań prewencyjnych. Może trzeba jeszcze poczekać by przedsięwzięcia przełożyły się na fakty. Niewykluczone jednak, że musimy szukać innych metod poprawy kultury bezpieczeństwa w zakładach górniczych. W tym roku wprowadziliśmy specjalistyczne szkolenia dla dozoru kopalnianego. Organizujemy spotkania z Zakładowymi Społecznymi Inspektorami Pracy. Sytuacje, które doprowadziły do wypadków, prezentujemy i omawiamy na spotkaniach ze związkowcami. Wyznaczamy w kopalniach węgla kamiennego rejony szczególnego nadzoru, które kontrolowane są przez naszych inspektorów co najmniej raz na dwa miesiące. A mimo to wypadków nie ubywa.

Kongresowi towarzyszy wystawa polskiej techniki i technologii górniczej. Polski Kongres Górniczy zorganizowały gliwicka uczelnia oraz krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza. Obrady Kongresu potrwają do 10 września.

Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 979 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP