XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska węglem stoi, a zapasy rosną

Polska węglem stoi, a zapasy rosną
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spółkom węglowym grozi w tym roku nadprodukcja. Zapasy mogą wynieść 7 mln t węgla wartych 2,5 mld zł. Ale górnicy nie rezygnują z podwyżek płac

- U nas zostanie ok. 4 mln ton - przyznaje w "Rzeczpospolitej" Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej (KW). Według szacunków "Rz" w całej branży zapasy węgla kamiennego w 2009 r. wyniosą ok. 7 mln ton (to roczne wydobycie dwóch kopalń). Przy zapotrzebowaniu energetyki na paliwo rzędu 44 mln ton rocznie to zapas na ok. 50 kolejnych dni.

Związkowcy nie mają więc w rozmowach płacowych takich argumentów jak rok temu, gdy popyt przewyższał podaż. Wtedy dodatkowo cena węgla na świecie rosła. Dziś ceny w portach europejskich to ok. 60 dol. za tonę, więc import ok. 10 mln ton się utrzyma, a na placach polskich kopalń zostaną miliony ton surowca. Nie sprzeda się go za granicę, bo to opłacalne przy cenie ok. 95 dol.

Koksownie zaś nie potrzebują tyle surowca co kiedyś, bo trwa dekoniunktura na stal. Spada też popyt na prąd i ciepło, więc branża energetyczna może ograniczyć jej produkcję. Zdaniem energetyków to argument, by kopalnie obniżyły podniesione o ponad 40 proc. ceny. - Zapasy są wyższe od wymaganych ustawą (na 30 dni - przyp. red.)- potwierdza w dzienniku Paweł Smoleń, prezes Vattenfall Heat Poland. - Kończy się sezon grzewczy, popyt na węgiel będzie mniejszy - podkreśla.

Z danych Agencji Rozwoju Przemysłu wynika, że w styczniu 2009 r. w porównaniu ze styczniem 2008 r. produkcja energii spadła o 3,5 proc. To oznacza, że elektrownie zużyły ok. 1,5 mln ton mniej węgla.

- Elektrownie nauczone ubiegłorocznym doświadczeniem zabezpieczyły zapasy, więc faktycznie, nie brakuje nam paliwa - przyznaje w "Rz" Jan Kurp, szef Południowego Koncernu Energetycznego z grupy Tauron. - Rozmowy ze spółkami węglowymi na temat obniżek cen są trudne, bo import paliwa do elektrowni na Śląsku jest ciągle nieopłacalny. Nie rezygnujemy jednak, bo uważamy, że górnicy powinni reagować na otoczenie biznesowe i na to, co się dzieje na rynku - dodaje.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska węglem stoi, a zapasy rosną

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!