XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska Miedź zatrudni więcej górników

Polska Miedź zatrudni więcej górników
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

KGHM może do 2012 roku zatrudnić 2 tys. nowych górników w pełnym wymiarze godzin. Obecnie w trzech kopalniach koncernu, ZG Lubin, ZG Rudna i ZG Polkowice-Sieroszowice pracuje około 12 tys. pracowników dołowych

Między innymi w taki sposób zarząd Polskiej Miedzi chce rozwiązać problem skrócenia czasu pracy, który jest według niego jedną z głównych przyczyn przewidywanego w tym roku zmniejszenia wielkości produkcji miedzi elektrolitycznej do 512 tys. ton z 533 tys. ton w 2007 roku (o 3,9 proc.). Czas pracy w górnictwie został ograniczony w zeszłym roku przepisami prawa - wyjaśnia "Parkiet".

- Obecnie pracują cztery brygady, na cztery zmiany. Górnicy mogą jednak pracować tylko określoną ilość godzin w miesiącu. Powstał więc wstępnie pomysł, aby stworzyć piątą brygadę - mówi "Parkietowi" Monika Kowalska, rzecznik KGHM. Zakładając, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika kopalni brutto wynosi około 7 tys. zł, to KGHM przeznaczy na wynagrodzenia dla nowych pracowników około 168 mln zł rocznie. - Koszty te będą zrekompensowane poprzez zwiększenie wydobycia - mówi Kowalska.

Zatrudnienie nowych górników jest powiązane z planowaną konsolidacją kopalń, o której niedawno pisał "Parkiet". W KGHM została powołana osoba koordynująca cały projekt. Rzecznik Polskiej Miedzi potwierdza nasze wcześniejsze informacje, że łączenie kopalń ma ułatwić przenoszenie górników do innych oddziałów górniczych, zgodnie z planowanym wydobyciem.

- Obecnie, przeniesienie pracownika z jednej kopalni do drugiej wiąże się z długotrwałymi i uciążliwymi procedurami. Podobnie jest z wypożyczaniem sprzętu między zakładami. Konsolidacja pozwoli na bardziej elastyczne planowanie pracy górników i przenoszenie ich tam, gdzie są najbardziej potrzebni - tłumaczy "Parkietowi" Monika Kowalska.

Konsolidacja ma także polegać na redukcji kilkuset etatów na poziomie administracyjnym kopalń. Jednak, jak zapewnia rzecznik KGHM, pracownicy biurowi, których stanowiska będą likwidowane, otrzymają ofertę pracy w KGHM. Obecnie w administracji trzech zakładów górniczych pracuje łącznie 2,3 tys. osób. - Poza tym rocznie i tak około 450-500 osób z naszych trzech kopalń odchodzi na emeryturę - mówi Kowalska. Zaznacza, że na razie trudno mówić o terminach realizacji projektu konsolidacji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska Miedź zatrudni więcej górników

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!