Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polityka surowcowa rządu: zmniejszyć ryzyko inwestorów

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
25-01-2016 15:46
Polityka surowcowa rządu: zmniejszyć ryzyko inwestorów

Prof. Mariusz Orion Jędrysek ocenił, że nowy rząd zastał sytuację, w której brakuje polityki surowcowej oraz racjonalnego prawa geologicznego i górniczego

Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Najważniejsze zadania z punktu widzenia polityki surowcowej to utworzenie państwowej służby geologicznej oraz szybkie zmiany w prawie geologicznym i górniczym, które umożliwią obniżenie ryzyka inwestycyjnego dla inwestorów - wymienia Mariusz Orion Jędrysek, wiceminister środowiska i główny geolog kraju.

Na konferencji w Ministerstwie Środowiska, poświęconej polityce surowcowej, prof. Mariusz Orion Jędrysek ocenił, że nowy rząd zastał sytuację, w której brakuje polityki surowcowej oraz racjonalnego prawa geologicznego i górniczego, bo to, które zostało wprowadzone, jest niespójne, sprzeczne z innymi ustawami i utrudnia inwestowanie w poszukiwanie i wydobycie surowców.

- Wzrost ryzyk inwestycyjnych wynika również z braku służby geologicznej. Od 2007 roku ryzyko inwestowania wzrosło kilkakrotnie - stwierdził główny geolog kraju.

Według niego nadmierny fiskalizm państwa spowodował natomiast, że trzeba eksploatować tylko najlepsze fragmenty złoża, żeby zarobić na podatek, a to sprawia, że pozostałe części wielu złóż być już nigdy niewykorzystane.

W jego ocenie zagrożona pod tym kątem jest na przykład kopalnia miedzi Lubin, eksploatowana przez KGHM.

- Moim modelem jest podatek od zysków kopalni, a nie od wielkości wydobycia - dodał prof. Mariusz Orion Jędrysek.

Główny geolog kraju zauważył także, że ok. 80 proc. powierzchni koncesyjnych na metale w Polsce znajduje się w rękach obcego kapitału, z których niektóre koncesje wydane zostały „wyraźnie sprzecznie z interesem państwa”.

Poinformował, że w sądzie trwają spory o koncesję Bytom Odrzański, a także spór pomiędzy firmami Bogdanka i PD Co co do koncesji na Lubelszczyźnie.

- Nie chcemy się pozbywać inwestorów zagranicznych, ale chcemy racjonalnie zadbać o interes państwa - zapewnił.

Zwrócił też uwagę na regres w poszukiwaniach metali na dnie Pacyfiku, w których Polska posiadała status pionierskiego inwestora, a dziś ma on już charakter jedynie formalny, bo wyprzedziły nas inne państwa, choćby Brazylia, Japonia czy Niemcy.

Główny geolog kraju zapowiedział również powstanie służby geologicznej.

- Chcę, żeby powstała służba geologiczna, będzie ona wydzielona z Państwowego Instytutu Geologicznego, tu nie będzie żadnych zwolnień - zapowiedział w poniedziałek wiceminister środowiska i główny geolog kraju Mariusz Orion Jędrysek.

- Przede wszystkim chcę, żeby powstała służba geologiczna. Ona będzie wydzielona z Państwowego Instytutu Geologicznego, w którym został w 2006 roku wydzielony pion służby, a więc tu nie będzie żadnych zwolnień, jak to niektórzy mówią, czystek (...), jeśli chodzi o pracowników. Tu chodzi o to, żeby jedni, którzy będą pracowali w służbie, mieli przede wszystkim obowiązki względem państwa, bez stricte obowiązków naukowych, jak konieczność habilitacji - powiedział podczas konferencji prasowej w resorcie środowiska Jędrysek.

- Natomiast będzie jednostka naukowa dalej taka, jaka jest - Państwowy Instytut Badawczy i Państwowy Instytut Geologiczny (PIG-PIB), który będzie wykonywał zlecenia naukowe dla państwowej służby geologicznej - dodał.

Zaznaczył, że służba ta będzie "tą częścią, która będzie gromadziła, przetwarzała, zdobywała informację geologiczną i powodowała, że państwo w oparciu o tę informację będzie mogło podejmować odpowiednie decyzje".

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


30 827 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 305 934 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 638 ofert w bazie

2 756 372 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP