Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Politechnika Śląska i ARP będą współpracować w dziedzinie czystych technologii węglowych

Autor: PAP
31-05-2017 15:25
Politechnika Śląska i ARP będą współpracować w dziedzinie czystych technologii węglowych
Fot. Shutterstock.com

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) i Politechnika Śląska podpisały list intencyjny, w którym zadeklarowały współpracę na rzecz rozwoju i wykorzystania czystych technologii węglowych. Obie instytucje chcą zintensyfikować działania służące praktycznemu zastosowaniu takich technologii.

Katowicki oddział ARP od jesieni ub. roku prowadzi portal internetowy Forum Innowacyjnego Węgla, będący kompendium wiedzy na temat tzw. czystych technologii węglowych - zarówno w zakresie spalania tego paliwa, jak i jego gazyfikacji czy upłynniania. To pierwsza taka inicjatywa, służąca upowszechnieniu informacji o "czystym węglu", adresowana zarówno do ekspertów czy podmiotów zainteresowanych stosowaniem innowacyjnych technologii i inwestowaniem w nie, jak i do indywidualnych odbiorców węgla, korzystających z tego paliwa do ogrzewania domów.
"Nasze forum jest otwarte dla instytucji z potencjałem naukowym, a Politechnika Śląska ma ogromne możliwości w zakresie badań oraz kadry naukowej. Współpraca z uczelniami jest dla nas niezwykle cenna, pozwala nie tylko upowszechniać wiedzę na temat czystych technologii węglowych, ale także zachęca do prowadzenia badań w tym kierunku" - podkreślił w środę dyrektor katowickiego oddziału Agencji Henryk Paszcza.

Obecnie, po rozpoczęciu współpracy z Politechniką Śląską, Forum Innowacyjnego Węgla skupia cztery ośrodki naukowo-badawcze; oprócz politechniki są to Główny Instytut Górnictwa w Katowicach, zabrzański Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla oraz krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza.

Wiceprezes ARP Andrzej Kensbok wskazał, że jednym z priorytetów Agencji jest wsparcie innowacyjnych projektów. "Wierzę, że nasza współpraca z renomowanymi polskimi uczelniami technicznymi przyczyni się do zdynamizowania badań nad czystymi technologiami węglowymi. Ich wdrożenie byłoby korzystne dla branży górniczej, ale również dla całej polskiej gospodarki" - ocenił.

Działania Forum Innowacyjnego Węgla polegają na wsparciu innowacyjnych pomysłów technologicznych. Wspólnym celem projektu jest poprawa efektywności energetycznej, dzięki czemu w Polsce będzie mogła rozwijać się gospodarka niskoemisyjna. Celem współpracy ma być również promocja wyników badań w zakresie zastosowania tych technologii w gospodarce. Jednak docelowym założeniem przedsięwzięcia jest wdrożenie innowacyjnych technologii na szeroką skalę.

"Węgiel jest i pozostanie na wiele lat podstawowym surowcem energetycznym, dlatego mam nadzieję, że podpisanie listu intencyjnego to początek, po którym nastąpią konkretne działania wspierające polską gospodarkę w zakresie jak najefektywniejszego wykorzystania tego surowca" - uważa wiceprezes ARP Dariusz Śliwowski.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 970 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

723 623 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP