XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Policja rozproszyła 3 tys. strajkujących górników w RPA

Policja rozproszyła 3 tys. strajkujących górników w RPA
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Południowoafrykańska policja, używając granatów hukowych i kauczukowych kul, rozproszyła we wtorek rano trzy tysiące strajkujących górników, którzy blokowali dojazd do kopalni platyny Khuseleka należącej do górniczego giganta Amplats na północy RPA.

Górnicy wymachiwali "pałkami i kijami, rzucali kamieniami, blokowali drogi oraz grozili robotnikom, którzy nie uczestniczą w strajku" - poinformowała policja w komunikacie. Do starć z górnikami doszło rano przed kopalnią w pobliżu Rustenburga (na północny zachód od Johannesburga). Aresztowano dwie osoby, które mają stanąć przed sądem za zakłócanie porządku.

RPA jest największym producentem platyny na świecie. Strajkują kopalnie w Prowincji Północno-Zachodniej należące do firm Lonmin, Anglo American Platinum (Amplats) i Impala.

Policja usiłowała negocjować z organizatorem strajku, centralą związkową AMCU, przypominając o zasadach obowiązujących w czasie protestu, czyli swobodnym dostępie do kopalni osób nie biorących udział w strajku.

Był to pierwszy incydent od rozpoczęcia strajku 23 stycznia. Uczestniczy w nim ponad 80 tysięcy górników. Chcą, by minimalne wynagrodzenie miesięczne w ich sektorze wynosiło ok. 12,5 tys. randów (ok. 840 euro), czyli ponad dwa razy więcej niż obecnie. Według właścicieli kopalni żądania te są nierealne. Negocjacje wznowiono we wtorek.

W sierpniu 2012 roku podczas strajku policja zastrzeliła 34 górników z kopalni w Marikanie. Masakra zamiast stłumić protesty, jedynie je rozpaliła. Strajki obejmowały coraz to nowe kopalnie platyny i złota leżące w okolicach Johannesburga, których pracownicy domagali się podwyżek.

Dochodziło wtedy m.in. do starć między strajkującymi a górnikami niebiorącymi udziału w akcji protestacyjnej oraz między członkami AMCU i Krajowego Związku Górników (NUM).

W październiku 2012 r. w wyniku strajku w Amplats zwolniono 12 tys. pracowników. Górnicy, którzy domagali się wzrostu płac, zostali przywróceni do pracy po trzech tygodniach, w rezultacie negocjacji ze związkami zawodowymi.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Policja rozproszyła 3 tys. strajkujących górników w RPA

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!