Poradnik wyborczy. Wszystko, co musisz wiedzieć o wyborach samorządowych 2024

Piotr Woźny: Będzie program finansowania termomodernizacji budynków wielorodzinnych

  • Michał Wroński
  • Opublikowano: 21 czerwca 2018 - 22:10 | Zaktualizowano: 21 czerwca 2018 - 22:36
Przedstawiciele ośmiu dużych miast województwa śląskiego oraz działających na tym terenie firm ciepłowniczych spotkają się w piątek (22 czerwca) w Warszawie z Piotrem Woźnym, pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze. W trakcie tego spotkania mają zostać wypracowane podstawy do programu, który byłby źródłem finansowania termomodernizacji wielorodzinnych budynków komunalnych.

Program „Czyste powietrze” został ogłoszony pod koniec lutego, wzbudzając mieszane reakcje wśród samorządowców. Na 33 polskie gminy znajdujące się na opracowanej przez WHO liście najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej w programie znalazły się tylko 23 ośrodki, których liczba ludności nie przekracza 100 tys. Pozostała dziesiątka - m.in. Kraków, Rybnik, Katowice, Zabrze, czy Sosnowiec – znalazła się poza burtą programu, co wywołało wśród władz i samych mieszkańców nie lada oburzenie.

Czytaj: Program #PolskaBezSmogu nie dla Krakowa, Rybnika, Sosnowca. Miasta będą interweniować u premiera

Krótko potem w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl Piotr Woźny, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze, tłumaczył, że działania pilotażowe w mniejszych miejscowościach pozwolą zbadać, które „ścieżki dystrybucji środków najlepiej się sprawdziły i które modele współpracy między administracją rządową a samorządem przynoszą spodziewane efekty najszybciej”, a docelowo, na podstawie doświadczeń z pilotażu w 23 gminach, rząd planuje stworzyć kompleksowy program dla całej Polski. Jak poinformował nas z kolei 21 czerwca, do tej pory przeprowadził rozmowy z władzami sześciu (z ośmiu) miast z województwa śląskiego figurującymi na wspomnianej już liście WHO.

Czytaj: EKG 2018: Debata "Smog - Problem społeczny i gospodarczy" - relacja [wideo]

- Ustaliliśmy wspólnie, że tym, co boli te duże miasta jest termomodernizacja wielorodzinnych budynków komunalnych. Te budynki znajdują się w czymś, co nazwaliśmy trójkątem bermudzkim finansowania publicznego. Gminy nie mają skąd sięgać po środki, żeby termomodernizować te budynki i wymieniać w nich wysokoemisyjne źródła ciepła - tłumaczył Piotr Woźny.

Jak zapowiedział podczas mającego się odbyć w piątek, 22 czerwca, spotkania przedstawiciele 8 dużych miast z listy WHO, które położone są w woj. śląskim, a także reprezentanci przedsiębiorstw i organizacji ciepłowniczych rozmawiać będą o tym, w jaki sposób stworzyć podstawy do programu, który byłby źródłem finansowania termomodernizacji wielorodzinnych budynków komunalnych.

-  Jestem przekonany, że pomoc, którą rząd ma udzielić dużym miastom, będzie polegała na tym, żeby na poziomie ogólnopolskim wykreować program finansowania termomodernizacji budynków wielorodzinnych - mówi Piotr Woźny.

A co z ustawą dotyczącą norm jakości paliw stałych oraz programem "Czyste Powietrze"? Więcej na ten temat dowiecie się z rozmowy wideo z Piotrem Woźnym.

 

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!