PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Pokazano różne scenariusze dla węgla

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
04-11-2013 14:48
Pokazano różne scenariusze dla węgla
fot. PTWP

4 listopada przedstawiono prognozy zapotrzebowania polskiej gospodarki na węgiel brunatny i kamienny jako surowiec dla energetyki w perspektywie 2050 roku.

Praca została wykonana na zamówienie Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, która wyszła naprzeciw oczekiwaniom resortu gospodarki. Opracowanie wykonane zostało przez: Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Wydziałem Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Instytutem Studiów Energetycznych.
W trakcie konferencji Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej opisane warianty omówiła prof. Lidia Gawlik z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN w Krakowie.

- Aby prognozować do roku 2050, trzeba było przewidzieć warunki, w jakich górnictwo i elektroenergetyka będzie funkcjonować w tak odległej perspektywie czasowej - zaznaczyła prof. Lidia Gawlik.

Metodyka badań zakładała wykorzystanie trzech modeli: Times-PL, modelu optymalizacji rozwoju systemu paliwowo-energetycznego, modelu PolPower, będącego modelem sektora wytwarzania energii elektrycznej oraz modelu dystrybucji zanieczyszczeń z elektroenergetyki Polyphemus.

Opracowano 16 różnych wariantów. Najwyższy poziom bezpieczeństwa energetycznego gwarantuje realizacja scenariusza referencyjnego. Natomiast najmniej korzystny - z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju - jest scenariusz status quo zakładający, że nie ma żadnych inwestycji w nowe moce wytwórcze w górnictwie węglowym, a co za tym idzie podaż krajowa jest oparta tylko na funkcjonujących kopalniach, których zasoby będą ulegać stopniowemu wyczerpywaniu.

Wskazano, że udział węgla kamiennego i brunatnego w strukturze zużycia pierwotnych nośników energii jest głównie uzależniony od kształtowania się cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla, zdolności podażowych węgla, a także rozwoju krajowego sektora gazowego, który mógłby zapewnić niższe ceny gazu dla polskiego przemysłu.

Wysokie ceny uprawnień wpływałyby na znaczący wzrost kosztów wytwarzania energii elektrycznej, wypierając węgiel ze struktury paliwowej. Wówczas byłby on zastępowany przez energetykę jądrową oraz gazową.

W trakcie konferencji Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej wskazano, że sektor elektroenergetyczny będzie wykorzystywał węgiel do produkcji prądu i ciepła. Jednak w zależności od rozwoju sytuacji może to być węgiel wydobywany w kraju, bądź też ten pochodzący z importu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP