Pogorszył się stan trzech górników z intensywnej terapii

Pogorszył się stan trzech górników z intensywnej terapii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pogorszył się stan trzech z pięciu górników leczonych po piątkowej katastrofie w kopalni "Wujek-Śląsk" na oddziale intensywnej terapii Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich (CLO).

Do domów wypisani zostali natomiast dwaj górnicy leczeni w szpitalu św. Barbary w Sosnowcu. Dwaj inni przebywający tam górnicy są w krytycznym stanie. Stan jednego z nich pogorszył się.

W "oparzeniówce" przebywa 23 górników - w tym pięciu na oddziale intensywnej terapii. Jak poinformował podczas wtorkowego briefingu dyrektor placówki, dr Mariusz Nowak, stan pozostałych przebywających tam rannych jest stabilny.

Rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu, Mirosław Rusecki, poinformował, że stan dwóch przebywających tam wciąż górników jest nadal bardzo poważny. Jeden niezmiennie jest w stanie krytycznym, stan drugiego uległ pogorszeniu.

"W ciągu ostatniej doby stan 40-letniego pacjenta, hospitalizowanego w Klinicznym Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii pogorszył się. Wystąpiła niewydolność układu krążenia i układu oddechowego. Pacjent jest wentylowany mechanicznie respiratorem. Rokowanie jest bardzo poważne" - poinformował rzecznik, dodając, że stan drugiego pacjenta, przebywającego w tym samym oddziale, jest nadal krytyczny i nie uległ istotnym zmianom.

Inni pacjenci, którzy byli leczeni w oddziale pulmonologii oraz oddziale chorób wewnętrznych, zostali we wtorek wypisani ze szpitala. To pierwsi górnicy, którzy wyszli do domów po katastrofie. Życiu poszkodowanych, którzy są w innych śląskich szpitalach, nie grozi niebezpieczeństwo.

Najciężej ranni są górnicy, leczeni w siemianowickiej "oparzeniówce". "Stan jednego górnika (trafił do CLO w poniedziałek ze szpitala w Katowicach-Ochojcu) przez noc uległ trochę pogorszeniu. (...) Generalnie stan wszystkich górników jest stabilny, niemniej też stan dwóch górników, którzy byli od początku u nas na OIOM-ie, pogorszył się" - mówił we wtorek dziennikarzom dyr. Nowak.

"Oni byli cały czas nieprzytomni, w sedacji (stanie utrzymywania snu - PAP), tak, że nie można mówić czy są przytomni czy nie, natomiast parametry trochę wskazują, że nie jest to fizjologia" - wskazał Nowak. "W stanie zagrożenia życia są wszyscy. Rzutują na to rozległe urazy. (...) Cały czas to monitorujemy, każdy z nich jest zagrożony. To, że jest jeden cięższy (stan - PAP), znaczy że organizm inaczej ten ciężki uraz znosi" - dodał.

Dyrektor CLO po raz kolejny podkreślił, że na razie nie można mówić o rokowaniach, które w takich sytuacjach "zawsze są poważne". O wszelkich zmianach stanu zdrowia na bieżąco informowane są rodziny. "Dzwonimy do nich bezpośrednio i w pierwszej kolejności informujemy wszystkich bliskich o tym bezpośrednim stanie zagrożenia życia" - wyjaśnił.

Mówiąc o górnikach w nieco lepszej kondycji, dyrektor "oparzeniówki" wskazał, że każdy z nich "indywidualnie znosi" doznane obrażenia. "Duża liczba górników już gorączkuje - to może być reakcja organizmu na duży stres, na infekcję. Robimy wszystkie niezbędne badania" - wskazał specjalista.

Nowak przypomniał, że siemianowiccy lekarze - w miarę stanu zdrowia górników - pobierają wycinki tkanek i zakładają na nich hodowle tkankowe. Rozmnożone w ten sposób komórki za kilka tygodni będą mogły być przeszczepiane na ciała pacjentów - w miejsca najpoważniejszych obrażeń. Zaapelował przy tym o oddawanie krwi, wskazując że jedną z metod leczenia górników jest podawanie im środków krwiozastępczych.

Prócz tego specjaliści monitorują przebieg choroby oparzeniowej, w miarę potrzeb wykonując nacięcia odbarczające i wycinają duże obszary martwicze. "Tam gdzie jest martwica, może być infekcja" - zaznaczył Nowak dodając, że praktycznie każdy z górników przeszedł już jeden czy dwa takie zabiegi. Niektórzy z nich poddawani są także zabiegom w komorze hiperbarycznej.

Pytany przez dziennikarzy o ocenę piątkowej decyzji o transporcie jednego z rannych poza region (śmigłowcem LPR do Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń w Łęcznej; górnik ten w poniedziałek zmarł), dyr. Nowak wskazał m.in., że "w danym momencie ktoś podjął decyzję i widocznie w tamtej chwili było to słuszne i potrzebne".

Przypomniał, że po piątkowej katastrofie pacjenci byli rozwożeni po innych szpitalach m.in. ponieważ w Siemianowicach nie było wystarczającej liczby miejsc. "Myślę, że lekarz, który decydował, na pewno nie naraziłby pacjenta na transport" - ocenił.

Zaznaczył także, że "jeżeli się tworzy pewne centra, a nie tworzy się za tym odpowiedniej organizacji i odpowiednich środków, zawsze mogą być jakieś nietrafione decyzje".

Dyrektor Nowak odniósł się również do medialnych informacji o czasie dotarcia karetek do kopalni po katastrofie. "Przy takim urazie, przy takiej akcji, też trzeba wyobrazić sobie sytuację. Z tego co mi wiadomo - również po rozmowach z górnikami - ta kryzysowa sytuacja była bardzo dobrze rozwiązana" - podkreślił Nowak.

Dodał, że siemianowickie Centrum Leczenia Oparzeń wiedziało o katastrofie wystarczająco wcześnie, by przygotować się na przyjęcie rannych górników.

W wyniku katastrofy w rudzkiej części kopalni "Wujek" w piątek zginęło 12 górników, dwie kolejne ofiary zmarły w szpitalach - w sobotę i poniedziałek. 40 osób odniosło obrażenia. Przyczyną katastrofy - według wstępnych ocen - był zapłon metanu, po którym nastąpił wybuch tego gazu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pogorszył się stan trzech górników z intensywnej terapii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!