XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Pogorszył się stan dwóch górników leczonych w CLO

Pogorszył się stan dwóch górników leczonych w CLO
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pogorszył się stan dwóch górników leczonych po katastrofie w kopalni Mysłowice-Wesoła na intensywnej terapii Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. W środę stan pozostałych przebywających tam rannych był ciężki, ale stabilny.

Spośród 36 rannych w wypadku pracowników, 31 trafiło do szpitali w Sosnowcu, Katowicach i Siemianowicach Śląskich. Do siemianowickiego CLO przewieziono 18 najciężej rannych górników - w stanie zagrażającym ich życiu. Siedmiu z nich, nieprzytomnych, umieszczono na oddziale intensywnej terapii, gdzie byli mechanicznie wentylowani.

Jak poinformował podczas środowego briefingu szef CLO dr Mariusz Nowak, spośród siedmiu górników przebywających na intensywnej terapii, stan pięciu pozostawał stabilny, natomiast stan dwóch pogarszał się - specjaliści określi go jako "krytyczny".

Dyrektor "oparzeniówki" zaznaczył też, że wszyscy górnicy znajdujący się w szpitalu mają oparzenia dróg oddechowych - choć nie w równym stopniu. "Wśród tych pacjentów są tacy, którzy mają +tragicznie+ oparzone drogi oddechowe" - zastrzegł. We wtorek lekarze wyjaśniali m.in., że oparzenie dróg oddechowych pogarsza rokowania. "Oparzenie skóry możemy leczyć, do dróg oddechowych dostępu specjalnie nie mamy" - tłumaczyli.

Uprzedzając w środę pytania o rokowania, dr Nowak ocenił je jako "ostrożne i bardzo poważne". "Oczywiście chcielibyśmy uratować wszystkich. Możemy zagwarantować, że będziemy robili wszystko, żeby tak było. Natomiast gwarancji sukcesu złożyć nie możemy" - wskazał.

Szef CLO przekazał, że już od wtorku górników - których ogólny ciężki stan na to pozwalał - poddawano terapii hiperbarii tlenowej; jak ocenił, z dużym sukcesem. Lekarz podkreślił, że to m.in. dzięki tej metodzie w CLO w ciągu ostatnich dwóch lat udało się zmniejszyć śmiertelność ciężko oparzonych pacjentów z 22 proc. do 5,2 proc.

Na środę lekarze z Siemianowic Śląskich zaplanowali operacje oczyszczania ran u czterech pacjentów, zastosowanie specjalnych rękawic z preparatami srebra, które mają m.in. funkcję antybakteryjną, a także zastosowanie tzw. owodni na poparzoną skórę twarzy.

Dr Nowak poinformował też, że CLO ma zapewnienie finansowania leczenia górników - ze strony premier Ewy Kopacz (która we wtorek odwiedziła placówkę) oraz ministra zdrowia. We wtorek szef placówki sygnalizował m.in., że szpital wytypował 12 pacjentów do hodowli komórkowych (metoda stosowana, gdy rozległość oparzeń sprawia, że nie ma skąd pobrać materiału do przeszczepu) i rozmawiał o ich finansowaniu z ministerstwem.

Według wtorkowych relacji lekarzy CLO u wymagających tego rannych przeprowadzono zabiegi operacyjne, część poddano terapii tlenowej w komorze hiperbarycznej. U wszystkich przeprowadzono diagnostykę oparzeń dróg oddechowych.

Związany najprawdopodobniej z zapaleniem metanu wypadek w kopalni Mysłowice-Wesoła miał miejsce w poniedziałek ok. godz. 20.55 na głębokości 665 m. W rejonie zagrożenia znajdowało się 37 górników. Część z nich wyjechała na powierzchnię samodzielnie, kolejni do godziny 1.30 - z pomocą ratowników.

W środę w kopalni zdecydowano o ponownej próbie dotarcia ratowników do zaginionego od czasu katastrofy górnika. Ratownicy próbowali już we wtorek wchodzić do wyrobiska, gdzie powinien się znajdować poszukiwany, jednak poziom wypełniających podziemia w tym miejscu gazów nie był stabilny, co zagrażało ich życiu. W środę rano skład kopalnianej atmosfery ustabilizował się na tyle, by na godz. 11.30 wyznaczyć czas wejścia ratowników w rejon wypadku.

Prócz pracujących stale pod ziemią ratowników i pomiarowców, bez przerwy był tam m.in. lekarz, a na powierzchni oczekiwała karetka i ekipa medyczna. Pod kątem ew. transportu górnika służby ratownicze porozumiały się z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym i zabezpieczyły lądowisko dla helikoptera. Odpowiednie przygotowania poczyniono też m.in. w szpitalu św. Barbary w Sosnowcu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pogorszył się stan dwóch górników leczonych w CLO

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!