PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Pogorszenie wyników finansowych NWR

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
21-02-2013 11:49

Grupa New World Resources (NWR) przedstawiła swoje wyniki finansowe za rok 2012. Przychody 2012 r. były w wysokości 1,29 mld euro, co stanowi spadek o 20 proc. w stosunku do roku 2011. EBITDA była na poziomie 223 milionów euro, czyli mniej aż o 51 proc. niż w roku wcześniejszym.

W 2012 roku NWR miał 1,299 mld euro przychodów (spadek o 20 proc.), 223 mln euro EBITDA (spadek o 51 proc.), 56 mln euro zysku operacyjnego (spadek o 80 proc.), i około 1 mln euro straty netto wobec 130 mln euro zysku w 2011 roku.
Jednostkowe koszty wydobycia były na poziomie 81 euro za tonę, co oznacza spadek o 1 proc.

Zadłużenie netto spółki osiągnęło 551 milionów euro.

Produkcja węgla w 2012 r. wyniosła 11,2 mln ton, a sprzedaż zewnętrzna 9,7 mln ton. 51 proc. sprzedaży zewnętrznej węgla stanowił węgiel koksujący a 49 proc. węgiel energetyczny.

Produkcja koksu wyniosła 680 tys. ton, a sprzedaż zewnętrzna 555 tys. ton.

Zapasy węgla na koniec roku były na poziomie 1,3 mln ton.

- Rok 2012 był trudnym rokiem dla NWR. Utrzymanie się makroekonomicznej niepewności w Europie, jak również spowolnienie w Azji miało negatywny wpływ na nastroje biznesowe, co spowodowało efekt domina na rynkach stali, oraz związanych z nimi surowcach, w tym również węgla koksującego - ocenia Gareth Penny, prezes NWR.

Jak dodaje, kluczowym osiągnięciem ubiegłego roku było wypełnienie celów produkcji węgla przy dalszej poprawie naszego wskaźnika bezpieczeństwa, czyli LTIFR. Jednakże, pomimo kontynuacji pozytywnego trendu w zakresie bezpieczeństwa, pięciu górników NWR zginęło podczas pracy.

- W branży węgla koksującego utrzymująca się w ciągu roku presja cenowa spowodowała 30-procentową obniżkę cen w skali roku. Jednakże nasz stały wysiłek, dotyczący ograniczenia kosztów umożliwił osiągnięcie w miarę stałych jednostkowych kosztów wydobycia na rok 2012 w porównaniu do poprzedniego roku, a także częściowo ograniczył wpływ negatywnych warunków cenowych - przekonuje Gareth Penny.

NWR oczekuje dalszej poprawy cen węgla koksującego w 2013 r., po nieznacznym wzroście cen w pierwszym kwartale 2013 r., ponieważ znaczne wolumeny podaży mniej konkurencyjnego globalnego węgla koksującego zostały zlikwidowane w 2012 r., a przedsięwzięcia, które wprowadziłyby nowe zasoby na rynek w ujęciu długoterminowym zostały opóźnione lub przerwane.

- Nasza działalność na rynku węgla energetycznego ucierpiała, według nas, z powodu tymczasowej nadmiernej podaży w regionie, mając na uwadze stosunkowo łagodną zimę, jak i też w szerszym ujęciu, z powodu spowolnienia ekonomicznego na naszych lokalnych rynkach węgla energetycznego - wylicza prezes Penny.

W rezultacie, zapasy węgla energetycznego przekroczyły poziom miliona ton pod koniec 2012 r., co w połączeniu z niższymi cenami węgla energetycznego uzgodnionymi na 2013 r., spowodowało, że spółka ogłosiła ujemną aktualizację zapasów na poziomie 15 milionów euro.

- W najbliższej perspektywie nadal spodziewamy się trudnych warunków dla produkcji węgla energetycznego, w wyniku czego tylko częściowa wyprzedaż zapasów będzie możliwa w przeciągu roku 2013 – przyznaje Gareth Penny.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP