PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Podsiadło, prezes Węglokoksu, o filarze górniczym i Śląskich Hutach Stali

Autor: WNP.PL (Rozmawiał: Jerzy Dudała)
25-03-2016 13:11
Podsiadło, prezes Węglokoksu, o filarze górniczym i Śląskich Hutach Stali

Węglokoks, poza aktywnym wsparciem restrukturyzacji śląskiego górnictwa, również w obszarze hutniczym pragnie przyczynić się do wzmocnienia roli gospodarczej Śląska na arenie krajowej i międzynarodowej - deklaruje Jerzy Podsiadło.

Fot. PTWP

Utworzenie przez Węglokoks silnego organizmu gospodarczego pod marką Śląskie Huty Stali będzie stanowić ważny element reindustrializacji Śląska i odrodzenia tej gałęzi przemysłu w naszym regionie - zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl Jerzy Podsiadło, prezes zarządu Węglokoksu.

Jak przedstawia się wzmacnianie głównych filarów Węglokoksu?
- Jednym z głównym założeń Strategii Rozwoju Węglokoks SA na lata 2010-2015 było utrzymanie wiodącej pozycji w eksporcie węgla z jednoczesną dywersyfikacją działalności firmy. Efektem, przeprowadzonej z sukcesem strategii,  jest powstanie Grupy Kapitałowej Węglokoks, której działalność opiera się na trzech głównych filarach: górnictwie, hutnictwie i energetyce cieplnej.  

Rok 2015 był niezwykle ważny dla Grupy Kapitałowej Węglokoks, ponieważ nastąpiło w nim kilka wydarzeń, istotnych dla rozwoju poszczególnych filarów działalności Grupy.

Chodzi o nabycie kopalń od Kompanii Węglowej?

- W obszarze górnictwa bardzo  ważny był zakup dwóch kopalń od Kompanii Węglowej: KWK Bobrek z Bytomia i KWK Piekary przez Węglokoks Kraj, spółkę w 100 proc. zależną od Węglokoks SA.

Obydwa zakłady wydobywcze przynosiły Kompanii Węglowej ogromne straty finansowe. W ciągu zaledwie kilku miesięcy, po wprowadzeniu zmian, doprowadziliśmy do tego, że dziś kopalnia Bobrek-Piekary  jest rentowna. Na koniec 2015 roku wykazano ponad 3 mln zł zysku. Również pierwszy kwartał 2016 roku spółka zakończy wynikiem dodatnim.

Jeśli chodzi o obszar ciepłowniczy, w lutym 2014 roku Węglokoks SA i Kompania Węglowa zawarły porozumienie o powołaniu Wspólnego Przedsiębiorstwa Energetycznego (WPE), które przejęło 11 lokalnych ciepłowni.

W kwietniu 2015 roku odkupiliśmy od Kompanii Węglowej jej udziały w WPE i przejęliśmy 100 proc. kontrolę nad tą spółką. Zmieniliśmy nazwę spółki na Węglokoks Energia. W 2016 roku zamierzamy zwiększyć potencjał Węglokoks Energia poprzez istotne inwestycje oraz akwizycje. Przejęcia planujemy na terenie woj. Śląskiego, jak i po za nim.

Wiele dzieje się w trzecim filarze Węglokoksu, czyli w branży hutniczej…

- Bardzo ważną część Grupy Kapitałowej Węglokoks stanowi hutnictwo. Na początku roku 2015 Węglokoks SA objął 25,5 proc. akcji Huty Pokój z Rudy Śląskiej.

Następnie zapadła decyzja o podwyższeniu kapitału zakładowego Huty Pokój, poprzez emisję nowych akcji, które objęła Huta Łabędy z Gliwic, wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Węglokoks. Huta Łabędy posiada obecnie 35,09 proc. akcji Huty Pokój. Oznacza to, że  łączne udziały Węglokoks SA oraz Huty Łabędy w Hucie Pokój wynoszą 51,65 proc.

KOMENTARZE (15)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP