PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Podatek od wyrobisk zagrozi górnictwu

Autor: wnp.pl (Irina Nowochatko)
27-05-2008 13:58
Podatek od wyrobisk zagrozi górnictwu

Podstawowym ryzykiem dla kopalń związanym z istniejącym sporem jest brak środków na dalsze inwestycje, co z kolei powoduje kurczenie się produkcji rodzimych zakładów górniczych, a w konsekwencji większą podatność na sytuacje kryzysowe w przypadku spadku koniunktury czy też zagrożenia w postaci tańszego węgla chociażby ze Wschodu - mówi Mirosław Michna, partner KPMG, firmy świadczącej usługi audytorskie i doradcze.

Jakich argumentów używają kopalnie, nie godząc się na płacenie podatku od nieruchomości od wyrobisk górniczych?
Głównym argumentem jest powołanie się na konieczność pełnego stosowania ustawy Prawo budowlane w związku z ustawą Prawo geologiczne i górnicze jako aktów prawnych, których zapisy powinny być wzięte pod uwagę przy ustalaniu przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Konsekwentnie skoro art. 2 ustawy Prawo budowlane nie ma zastosowania do wyrobisk górniczych, zaś zgodnie z art. 6 wyrobisko górnicze nie stanowi obiektu budowlanego - nie sposób przyjąć wiec, że jest ono opodatkowane podatkiem od nieruchomości.

Jakie są konsekwencje tego sporu dla producentów węgla kamiennego i gmin, które upominają się o przychody z tytułu podatku od nieruchomości?

Można by powiedzieć, że gminy upominające się o przychody z tytułu podatku od nieruchomości podcinają gałąź na której same siedzą w imię doraźnych zysków. Jest to działanie mocno ryzykowne, aczkolwiek być może obliczone na zbudowanie mocniejszej pozycji władz samorządowych. Problem generalnie polega jednak na tym, że na wyborców gmin górniczych składają się również górnicy zagrożeni potencjalnie utratą miejsca pracy. A o tym, że stanowią oni konkretną siłę społeczną nikomu nie należy przypominać.

Gminy opodatkowując wyrobiska górnicze i doprowadzając tym samym do upadku zakładów nic na tym zyskują.

Problem polega na tym, że podatki to nie należności cywilnoprawne, które zgodnie z wolą wierzyciela mogą, ale nie muszą być dochodzone od dłużników. Podatki wynikające z ustawy mogą być co prawda rozkładane na raty czy też umarzane, ale regulują to specjalne procedury. W tym jednak przypadku wielkość podatku należnego gminie nie wynika wprost z ustawy, ale oparta została na kontrowersyjnych interpretacjach prawa. Dopóki wiec ostatecznie Trybunał Konstytucyjny nie zajmie stanowiska, przymusowe ściąganie należności wiąże się na przyszłość z ryzykiem konieczności ich zwrotu wraz z opodatkowaniem, co może stanowić poważne obciążenie budżetów gminnych.

Czy jest możliwy jakiś kompromis, który pogodził by dwie strony?

Pytanie o to czy możliwy jest kompromis jest po części pytaniem o to czy możliwe jest racjonalne i przemyślane określenia przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Niekoniecznie przy tym należy sięgać po środki drastycznie pogarszające sytuację górnictwa. Same obciążenia z tytułu podatku od nieruchomości obiektów "powierzchniowych" oraz opłat eksploatacyjnych mogą racjonalnie pokrywać potrzeby gmin nie naruszając przy tym kondycji finansowej kopalń. Można by więc zaapelować o rozsądek – ale nie zawsze jest to najchętniej wykorzystywany element procesu decyzyjnego.

Zobacz także: Opodatkowanie wyrobisk górniczych - zgodne z prawem czy nie?

KOMENTARZE (18)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP