Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Po audycie w górnictwie: mnóstwo problemów do rozwiązania

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
16-01-2014 12:25
Po audycie w górnictwie: mnóstwo problemów do rozwiązania
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Wnioski z audytu przeprowadzonego w spółkach węglowych przez Roland Berger Strategy Consultants wskazują między innymi na nieefektywne wykorzystanie maszyn i urządzeń, a także na wysokie i nieelastyczne koszty pracy.

Problemem pozostaje również nadprodukcja węgla, którą można szacować na około 10 mln ton oraz utrzymywanie nierentownych ścian wydobywczych.
Audyt - o którym portal wnp.pl poinformował jako pierwszy - przeprowadzono Kompanii Węglowej, Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Katowickim Holdingu Węglowym.

Koszty audytu - jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy - to ponoć około 1,5 mln zł. Sfinansowanie audytu leżało po stronie spółek węglowych, w których go przeprowadzono.

Spółki węglowe potrzebują kompleksowego spojrzenia na kwestie efektywności. To właśnie efektywność pozostanie słowem-kluczem w polskim górnictwie w roku 2014 i latach kolejnych.

- Ten audyt nie pokazał niczego nowego, o czym wcześniej byśmy nie wiedzieli - mówi portalowi wnp.pl Krzysztof Tchórzewski, poseł PiS, były wiceminister gospodarki.

Ważne będzie lepsze wykorzystanie maszyn i urządzeń górniczych, sprawniejsze zarządzanie zasobami ludzkimi i lepsze motywowanie załóg górniczych.

Problemem jest utrzymywanie nierentownych ścian wydobywczych i nadprodukcja węgla. Zjawisko nadprodukcji może zostać zniwelowane, jeśli wstrzymane zostanie wydobycie węgla ze ścian wydobywczych, gdzie koszty produkcji tony surowca znacznie przekraczają osiąganą na rynku cenę. Część kopalń produkuje węgiel po kosztach, które są nie do zaakceptowania przez rynek, gdyż są zbyt wysokie. Wnioski są takie, że należałoby zlikwidować ok. 5-6 nierentownych kopalń, a skoncentrować się na wydobyciu tam, gdzie jest to najbardziej opłacalne i perspektywiczne.

Wnioski płynące z audytu pokazują kierunek działań restrukturyzacyjnych w sektorze węglowym. Chodzi między innymi o zmiany organizacyjne, zrezygnowanie z nierentownej produkcji.

- Bez odważnych decyzji, bez odejścia od wydobycia tam, gdzie generowane są straty i występuje nadkoncentracja zagrożeń, poprawy nie będzie - powtarza Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

Kierunek wydaje się więc jasny - ograniczenie kosztów pracy, a także bardziej efektywne wykorzystanie zainstalowanych w kopalniach maszyn i urządzeń. Dotąd bywa, że maszyny pracują po 3 albo 3,5 godz. na danej zmianie. W takiej sytuacji trudno być konkurencyjnym wobec węgla wydobywanego za granicą.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP