PO apeluje o rynkowe działania wobec górnictwa

PO apeluje o rynkowe działania wobec górnictwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

O prowadzenie rynkowych działań restrukturyzacyjnych wobec górnictwa zaapelował w czwartek na konferencji prasowej b. minister skarbu Andrzej Czerwiński (PO). Jego zdaniem obecnie rządzący nie mają przygotowanego programu dla górnictwa.

W ocenie Czerwińskiego, zadaniem rządu jest "prowadzenie restrukturyzacji pod względem zrównoważenia kosztów z przychodami" - przy uniknięciu niedozwolonej pomocy państwa.

Wśród zmierzających w rynkowym kierunku posunięć poprzedniego rządu Czerwiński wymienił włączenie kopalni Brzeszcze do Tauronu.

B. minister skarbu zaakcentował, że rynkowe działania restrukturyzacyjne wobec branży są konieczne - niezależnie od ogólnej tendencji wzrostu cen węgla na świecie. "Wzywamy, żeby ministrowie odpowiedzialni za górnictwo nie czekali, aż ceny wzrosną, bo problem nie ucieknie" - przestrzegł.

"Jeżeli słucham, co przygotował pan minister Grzegorz Tobiszowski (wiceminister energii - PAP), to wiem, że wszystkie projekty były nierealne. Ogłaszał wszem i wobec, że w 2016 r. będzie program (restrukturyzacji branży - PAP) notyfikowany przez KE, a z drugiej strony słyszę bardziej twardo stąpającego po ziemi ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, który mówi, że KE nic nie notyfikuje, a czeka, co my zrobimy" - mówił b. minister skarbu.

Zdaniem Czerwińskiego, w PiS-ie nie ma przygotowanego programu dla górnictwa. "W tej chwili restrukturyzacja górnictwa odbywa się na podstawie tych dokumentów, tego programu, który zostawiliśmy w ministerstwie skarbu" - zdiagnozował poseł PO.

"Z jedną wielką różnicą: za restrukturyzację górnictwa będzie płacił polski obywatel poprzez spółki energetyczne, które musiały sfinansować powstanie PGG - w odróżnieniu od tego, co my przygotowaliśmy. Miała to być pożyczka kontrolowana poprzez specjalną spółkę - nadzorowaną przez spółki energetyczne - w taki sposób, żeby węgiel był rynkowy" - argumentował Czerwiński.

Z kolei do zapowiedzianego we wtorek przez zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej przekazania do Spółki Restrukturyzacji Kopalń kopalni Krupiński nawiązał na czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach poseł Krzysztof Gadowski (PO). Jego zdaniem prezes PiS i szefowa rządu mówili "o ratowaniu kopalń, o nielikwidowaniu tych kopalń. "Te słowa okazały się pustą obietnicą wyborczą, która nie ma nic wspólnego z prawdą" - podkreślił Gadowski.

Poseł PO z Jastrzębia skrytykował też wtorkowe ustalenia rządu ze związkami z kopalni Sośnica, uzależniające jej dalsze istnienie od osiągnięcia rentowności do końca stycznia 2017 r.

"Jest program restrukturyzacji, przyjęty przez zarząd PGG, który ma realizować dyrekcja kopalni i minister nie wie, jakie będą skutki? Mają go realizować pracownicy kopalni? (…) Tutaj się zrzuca (odpowiedzialność - PAP) na pracowników i próbuje przekazać taką narrację, że pracownicy będą odpowiadać za losy tej kopalni. To jakiś absurd" - uznał Gadowski.

Jak wynika z analizy katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), który monitoruje sytuację w sektorze węglowym, w lipcu utrzymała się zaobserwowana po raz pierwszy w maju tendencja wzrostu cen węgla kamiennego na światowych rynkach. Przedstawiciele ARP wskazują, że ceny węgla na międzynarodowych rynkach nie mają bezpośredniego przełożenia na cenę sprzedaży węgla z polskich kopalń, są jednak istotne m.in. z punktu widzenia perspektyw opłacalności ewentualnego eksportu polskiego węgla. Mogą też być wyznacznikiem koniunktury w branży węglowej na świecie.

"Dynamika wzrostów na międzynarodowym rynku węgla z każdym kolejnym miesiącem jest coraz większa" - napisano w opublikowanej we wtorek analizie.

W ostatnich dniach lipca tzw. ceny wyznacznikowe (za węgiel o określonych parametrach - PAP) w trzech największych światowych terminalach (NEWC, ARA oraz RB) wyniosły od niespełna 57,8 USD za tonę do prawie 64,5 USD za tonę węgla energetycznego. W stosunku do notowań z początku lipca oznacza to wzrost ceny od 7,2 proc. do ponad 14 proc. w zależności od terminalu. To znacząca zmiana wobec sytuacji z pierwszych miesięcy tego roku, kiedy międzynarodowe ceny węgla kształtowały się poniżej 45 USD za tonę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PO apeluje o rynkowe działania wobec górnictwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!