Plan dla Nowej KW: cięcia etatów, więcej pracowników z firm zewnętrznych

Plan dla Nowej KW: cięcia etatów, więcej pracowników z firm zewnętrznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po styczniowym porozumieniu ze związkami zawodowymi trwa układanie kopalń Kompanii Węglowej na nowo. Według informacji, do których dotarła "Gazeta Wyborcza", plan biznesowy dla tworzonej Nowej Kompanii Węglowej zakłada cięcie etatów i wprowadzenie znacznie większej liczby ludzi z firm zewnętrznych. Ma to obniżyć koszty i zwiększyć wydajność we wszystkich zakładach.

Przypomnijmy, że powstanie Nowej Kompanii Węglowej zakłada podpisane 17 stycznia porozumienie w sprawie planu naprawczego dla Kompanii Węglowej. Podpisały je strona rządowa i górnicze związki zawodowe. Czytaj więcej: W porozumieniu - m.in. powstanie Nowej Kompanii Węglowej

Porozumienie uchroniło przed likwidacją kopalnie KW, zamiast tego będą one restrukturyzowane, a niektóre uprzednio podzielone. Część z nich ma przejść proces naprawczy w Spółce Restrukturyzacji Kopalń (SRK), by potem trafić do inwestorów. Zgodnie z porozumieniem do procesu naprawczego w SRK zostaną przekazane kopalnie: Piekary, ruch Centrum (część kopalni Bobrek-Centrum), ruch Makoszowy (część kopalni Sośnica-Makoszowy) oraz Brzeszcze.

Reszta zakładów trafi do nowego podmiotu, tzw. Nowej Kompanii Węglowej, która ma zostać utworzona do 30 września. Według porozumienia, znajdą się w niej kopalnie Chwałowice, Rydułtowy-Anna, Marcel, Jankowice, Ruch Sośnica (część kopalni Sośnica-Makoszowy), Bolesław Śmiały, Ziemowit, Piast, Bielszowice, Halemba-Wirek, Pokój, oraz cztery zakłady: Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych, Zakład Logistyki Materiałowej, Zakład Informatyki i Telekomunikacji, Zakład Elektrociepłowni, Zakład Remontowo-Produkcyjny.

W porozumieniu znalazły się także ustalenia, dotyczące pakietu osłon socjalnych. Strony rządowa i związkowa uzgodniły, że górnicy zatrudnieni na dole, którzy mają 4 lata i mniej do emerytury mają m.in. "do dyspozycji 4-letnie urlopy górnicze w wysokości 75 proc. miesięcznego wynagrodzenia", a pracownicy zakładów przeróbki mechanicznej węgla, którzy mają 3 lata i mniej do emerytury mają "do dyspozycji urlopy przedemerytalne - 3-letnie urlopy w wys. 75 proc. miesięcznego wynagrodzenia". W porozumieniu jest też zapis, że pracownicy przeróbki mechanicznej węgla, administracji i powierzchni mogą m.in. "skorzystać z odpraw w wysokości 12-miesięcznego wynagrodzenia".
Zobacz pełną treść porozumienia: Porozumienie ws. naprawy Kompanii Węglowej - PDF
Czytaj także: Kopalnie KW poukładane na nowo. Czy to wystarczy, by uratować śląskie górnictwo?
Jaka będzie ta Nowa Kompania Węglowa?

Teraz "Gazeta Wyborcza" dotarła do szczegółowego planu biznesowego Nowej Kompanii Węglowej. Jak wynika z informacji dziennika redukcje zatrudnienia do 2020 r. sięgną liczby ok. 7 tysięcy etatów. Plan zakłada za to zwiększenie liczby wykonujących roboty pod ziemią pracowników firm zewnętrznych. Ma to obniżyć koszty i zwiększyć wydajność we wszystkich zakładach Nowej Kompanii Węglowej.

W największej w spółce kopalni Piast z 5319 obecnie pracujących górników ma zostać 4114 osób, przy jednoczesnym zwiększeniu liczby pracowników firm zewnętrznych z 262 do 1057 w roku 2020.
Na kopalni Ziemowit zatrudnienie ma zmaleć z 4103 do 3258 osób, a liczba ludzi z firm zewnętrznych wzrosnąć z 230 do 925 ludzi.
W kopalni Marcel z kolei zatrudnienie ma spaść z 3107 do 2670 osób, a liczba pracowników firm zewnętrznych ma się podwoić.

"GW" zwraca uwagę, że pracownicy z firm zewnętrznych nie mają tylu dodatków do pensji i takiego pakietu socjalnego jak górnicy na etacie, taki model górnictwa pozwoli na oszczędności.

Cytowany w dzienniku Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej nie zaprzeczył doniesieniom "GW", jedynie zapewnił, że dane te nie są ostateczne, a plany technologiczno-ekonomiczne kopalń są ciągle opracowywane. "Gazeta" podaje, że we wtorek odbędzie się w tej sprawie spotkanie zarządu spółki ze związkowcami.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Plan dla Nowej KW: cięcia etatów, więcej pracowników z firm zewnętrznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!