Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Pikieta pod siedzibą KW przełożona na 18 marca

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
11-03-2015 11:12
Pikieta pod siedzibą KW przełożona na 18 marca
fot. Andrzej Wawok

W czwartek 12 marca pod siedzibą Kompanii Węglowej w Katowicach miała się odbyć górnicza pikieta. Została jednak przełożona na 18 marca - dowiedział się portal wnp.pl.

Pierwotnie planowano, że pikieta górników z kopalni Sośnica-Makoszowy pod siedzibą Kompanii Węglowej w Katowicach odbędzie się w czwartek 12 marca o godzinie 14.45.
Jak się dowiedzieliśmy, pikieta ma się odbyć, ale dopiero 18 marca, gdyż jej organizatorzy nie zdążyli dopełnić wszystkich kwestii formalnych.

Celem pikiety będzie zwrocenie uwagi na dalsze funkcjonowanie ruchu Makoszowy, który ma trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

- Do tej pory górnicy nie wiedzą, co będzie z ruchem Makoszowy, jak ma wyglądać dalsze jego funkcjonowanie - powiedział portalowi wnp.pl jeden ze związkowców. - Górnicy nie mają na ten temat informacji od zarządu Kompanii, stąd ma się odbyć ta pikieta.

W ubiegłym tygodniu związki z KW wystosowały pismo do zarządów KW oraz SRK.

Poniżej przypominamy treść tego pisma.

"Zakładowe Organizacje Związkowe działające w Kompanii Węglowej SA wyrażają zdecydowaną dezaprobatę wobec łamania porozumienia zawartego ze stroną rządową oraz zarządami Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA, Kompanii Węglowej SA i Węglokoks SA.

Porozumienie zobowiązuje zarząd SRK SA do przygotowania uzgodnionego ze stroną społeczną planu naprawczego dla przejmowanych kopalń. Do żadnych dyskusji a tym bardziej uzgodnień do tego momentu nie doszło.

Zachodzi przypuszczenie, że Kompania Węglowa próbuje pozbyć się zorganizowanych części przedsiębiorstwa bez jakiegokolwiek planu dalszego z nimi postępowania. Działania zarządu w stosunku do Kopalni Sośnica-Makoszowy ewidentnie obnażają chęć powrotu do naprawy górnictwa poprzez likwidowanie kopalń.

Przypominamy, że zgodnie z Porozumieniem zawartym w dniu 17 stycznia 2015 roku gwarantem przeprowadzenia programu naprawczego dla kopalń przejmowanych przez SRK SA jest Rząd RP.

Oczekujemy, zarówno od zarządu Kompanii Węglowej SA, jak i Zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA, przedstawienia wspólnego planu naprawczego dla kopalń przejmowanych przez SRK SA.

Bez jasnego sprecyzowania sposobu funkcjonowania m.in. kopalni Makoszowy, to znaczy: wielkości wydobycia, finansowania zakupów inwestycyjnych, ilości pracowników niezbędnych do wykonywania prac, zachodzi podejrzenie o zamiar likwidowania kopalni poprzez zaniechanie działań.

Brak uzgodnienia programów naprawczych przed sprzedażą zorganizowanych części kopalń do SRK SA będzie złamaniem Porozumienia. W przypadku braku reakcji ze strony zarządów wyżej wymienionych podmiotów zwrócimy się do gwaranta Porozumienia z żądaniem interwencji" - zaznaczyli w piśmie do zarządów KW oraz SRK związkowcy.

Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP