Piechociński: w górnictwie jest gorzej, niż się nam wszystkim wydaje

Piechociński: w górnictwie jest gorzej, niż się nam wszystkim wydaje
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Widać koncentrowanie się na tym, żeby nie doszło do protestów w górnictwie. Żeby nie stało się tak, że w którejś kopalni pracownicy zjadą na dół i nie będą chcieli wyjechać na powierzchnię. Tego rząd się obawia i stąd bierze się nerwowość - zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl Janusz Piechociński, były wicepremier i minister gospodarki.

I co, wstyd Panu teraz?

- Nie rozumiem, a niby za co?

Jak to za co? Za zdołowanie górnictwa podczas rządów koalicji PO-PSL.

- Mówimy o skomplikowanej materii. Działaliśmy, m.in., w innym rygorze cenowym. Poza tym dziś mamy do czynienia z transferem środków z grup energetycznych do górnictwa, co zresztą ogranicza ich możliwości inwestycyjne.

Ten rok będzie rokiem wzrostu cen energii dla przemysłu. I w wielu branżach utracimy możliwości konkurencyjne. Staram się działań swojego następcy nie komentować, a na pewno nie robić tego impulsywnie.

Ostatnio dowiedziałem się, że nie ma węgla energetycznego na składach. Brakuje surowca dobrej jakości. A tyle przecież mówiło się o zalegających zwałach. Widać jakiś chaos informacyjny się w to wszystko wdał.

Niektórzy reagują nerwowo. Przykładowo po tym, jak w wywiadzie dla waszego portalu Janusz Steinhoff stwierdził, że nie należy owijać w bawełnę, tylko trzeba nazywać rzeczy po imieniu. I jak trzeba likwidować nierentowne kopalnie, to trzeba. I to się nie wszystkim spodobało, niektórzy nie kryli irytacji.

Czytaj więcej:
Steinhoff: nie owijać w bawełnę, tylko likwidować nierentowne kopalnie

Obecnie można usłyszeć, że trzeba ok. 1 mld zł dokapitalizowania w ramach łączenia Polskiej Grupy Górniczej z Katowickim Holdingiem Węglowym. Tyle że od samego połączenia PGG z KHW te spółki nie ozdrowieją. Niektórzy wskazują, że to trochę taki ruch na zyskanie dodatkowego czasu. Pewnie mają sporo racji.

Widać teraz koncentrowanie się głównie na tym, żeby nie doszło do jakichś protestów w górnictwie. Żeby nie stało się tak, że w którejś kopalni pracownicy zjadą na dół i nie będą chcieli wyjechać na powierzchnię. Tego rząd się obawia i stąd bierze się nerwowość.

Kopalnie wzięły pieniądze za jeszcze niewydobyty węgiel i problemy rosną. Może politykom obecnego rządu wydawało się, że jak tylko wypędzą poprzedników, to górnictwo w mig ozdrowieje, a problemy, w tym problem marnotrawstwa, znikną.

Wróćmy do raportu Roland Berger Strategy Consultants sprzed trzech lat, który to raport powstał po przeprowadzonym w spółkach węglowych audycie. Wskazywano wtedy, że występuje m.in. problem utrzymywania nierentownych ścian wydobywczych.

Wskazywano również na nieefektywny system wynagradzania...

- A także na potrzebę koncentracji wydobycia w opłacalnych miejscach, na konieczność dostosowania poziomu produkcji do potrzeb rynku.

Audyt przeprowadzony przez Roland Berger potwierdził wtedy zjawisko nadprodukcji węgla. Zaznaczono wówczas, że wstrzymanie wydobycia ze ścian, gdzie koszty produkcji tony węgla znacząco przekraczają osiąganą na rynku cenę, może wpłynąć na poprawę sytuacji. Wskazywano wtedy, że wymagałoby to zamknięcia pięciu-sześciu nierentownych kopalń i skoncentrowania się na wydobyciu w zakładach mających najniższe koszty.

Obecnie przez samo zapewnianie, że Polska węglem stoi i że to podstawowy nośnik energii, niczego się nie naprawi. Gdzieś w połowie roku 2018 skończą się inwestycje w energetyce rozpoczęte przez poprzedników. Trzeba myśleć, co dalej.

W pozostałej części wywiadu:

• Dlaczego Donald Tusk zapewniał, że żadna z kopalń nie zostanie zlikwidowana?
• Czy związał tym ręce ministra gospodarki?
• Jak Janusz Piechociński ocenia obecne kierownictwo resortu energii?
• Co sądzi o działalności górniczych związków zawodowych?
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Piechociński: w górnictwie jest gorzej, niż się nam wszystkim wydaje

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!