Piątkowska, Innovo: podążamy drogą wspólnego działania i konsolidowania sił

Piątkowska, Innovo: podążamy drogą wspólnego działania i konsolidowania sił
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nasi członkowie zajmują się budowaniem konkurencyjnej, kompleksowej oferty, wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań. Chcą się sprawdzić na najbardziej wymagających rynkach świata - mówi dla portalu wnp.pl Monika Piątkowska, prezes Krajowej Organizacji Innowatorów Przemysłu Innovo.

Powstaliście jako związek pracodawców zrzeszający firmy okołogórnicze i stopniowo poszerzacie swój skład o nowe podmioty, także te z innych dziedzin?

- Zgadza się. Związek Pracodawców Krajowa Organizacja Innowatorów Przemysłu Innovo obejmuje zakresem działania cały kraj.

Pierwotnie został on założony przez prywatne polskie firmy sektora okołogórniczego. Firmy z tej branży do tej pory stanowią trzon związku, który jednak stopniowo poszerzamy, a co za tym idzie rozszerzamy naszą działalność także o nowe sektory - szeroko rozumiany sektor wydobywczy oraz przemysł budowlany ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa przemysłowego.

Kto może zatem zostać członkiem Innovo?

- Nadal obowiązuje u nas warunek, zgodnie z którym członkami związku mogą zostać jedynie firmy prywatne z przewagą polskiego kapitału - i to z pewnością nie ulegnie zmianie.

W trakcie ostatnich tygodni związek oraz wielu naszych członków koncentrowało się na doprowadzeniu do szeroko rozumianego dialogu - zarówno z przedstawicielami administracji publicznej, jak również innymi organizacjami, w tym związkami zawodowymi w celu stworzenia efektywnej reprezentacji sektora okołogórniczego w kontekście utworzenia Polskiej Grupy Górniczej.

Polska Grupa Górnicza ostatecznie przejęła nie tylko kopalnie, ale i zobowiązania Kompanii Węglowej, w tym spore zobowiązania finansowe w stosunku do prywatnych firm sektora, co jest wyrazem odpowiedzialnego podejścia do restrukturyzacji - nie tylko samych zobowiązań KW ale i całego górnictwa.

Zarząd PGG deklaruje współpracę z firmami okołogórniczymi.

- Firmy zaplecza górniczego mocno obawiały się o to, czy zdołają odzyskać swe pieniądze z PGG.

Wszystko jednak wskazuje na to, że po stronie zarządu PGG jest pełne zrozumienie sytuacji, w jakiej znalazły się firmy zaplecza górniczego. Jest dialog i wola współpracy.

Liczymy, że w ślad za dobrym początkiem pójdą kolejne, konkretne wspólne działania. Powstanie PGG może okazać się dla firm okołogórniczych niezwykle dobrym ruchem.

Dlaczego tak Pani uważa?

- Nie tylko będą mogły stopniowo odzyskiwać swoje należności, ale i będziemy mogli przy tej okazji wypracować model stałej współpracy nacechowanej wzajemnym zrozumieniem i poszanowaniem racji wszystkich stron.

To czego brakuje w naszym kraju, w tym i w polskim górnictwie, to brak stałego dialogu, a przede wszystkim stałej współpracy pomiędzy podmiotami mającymi pozornie rozbieżne interesy. Często sytuacje kryzysowe niosą ze sobą - oprócz tego, co jest oczywiste, czyli licznych zagrożeń - również i szanse.

Szanse na przemodelowanie sposobu myślenia, zmianę utartych schematów, otwierają nas na niestandardowe rozwiązania. Firmy okołogórnicze dziś w znacznym zakresie kredytują polskie górnictwo kosztem własnego rozwoju.

Czego potrzebują przedsiębiorstwa górniczego zaplecza?

- Zarówno firmy zaplecza, jak i całe górnictwo potrzebują nowych szans rozwojowych.

Potrzebujemy systemowej współpracy sfery publicznej i prywatnej, wszystkich organizacji skupiających zarówno pracodawców, jak i pracowników.

Innovo zdecydowanie idzie drogą wspólnego działania i konsolidowania sił. Udało nam się już nawiązać dobrą współpracę z kilkoma związkami zawodowymi w celu budowania wzajemnego poszanowania. Zrozumienie racji na polu pracownik - pracodawca jest jednym z istotnych elementów budowy stabilnej i zdrowej firmy.

Nasi członkowie intensywnie pracują nas otwieraniem nowych rynków za granicą. Zajmują się budowaniem konkurencyjnej, kompleksowej oferty, wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań.

Chcą sprawdzić się na najbardziej wymagających rynkach świata takich, jak na przykład Australia. Między innymi o tym będziemy rozmawiać w trakcie jednego z paneli w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się 20 maja.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

Europejski Kongres Gospodarczy 2016

Katowice 20.05.2016 r. | godz. 11.30-13.00

Sesja: Przemysł wydobywczy na świecie – szansa dla polskich firm
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Piątkowska, Innovo: podążamy drogą wspólnego działania i konsolidowania sił

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!