Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PGG: w co zainwestuje i ile węgla wydobędzie kopalnia Piast-Ziemowit?

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
10-03-2017 12:05
PGG: w co zainwestuje i ile węgla wydobędzie kopalnia Piast-Ziemowit?
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Piast-Ziemowit zaplanowano na rok 2017 wiele inwestycji, które będą realizowane w różnych obszarach.

Jeżeli chodzi o planowane w kopalni Piast-Ziemowit na rok 2017 wydobycie węgla, to ma ono wynieść przeszło 7 mln ton. Plany inwestycyjne przewidują realizację wielu przedsięwzięć.
W kopalni Piast-Ziemowit w 2017 roku chcą przeznaczyć na inwestycje przeszło 125 mln zł.

W ruchu Piast wymienia się m.in. budowę układu technologicznego do produkcji paliwa kwalifikowanego. Ma to umożliwić zwiększenie produkcji wysokiej jakości paliwa kwalifikowanego, co przełoży się na mniejszy udział produktów miałowych na korzyść ekologicznych paliw kwalifikowanych. Realizację inwestycji zaplanowano na lata 2017-2020.

Inna inwestycja to budowa centrum logistyczno-dystrybucyjnego opału w Woli. Dzięki tej inwestycji ma być możliwa bezpośrednia sprzedaż sortymentów węgli opałowych. Inwestycję tę zaplanowano na lata 2017-2023.

W planach inwestycyjnych jest również modernizacja toru kolejowego, który łączy bezpośrednio bocznice kolejowe ulokowane w Bieruniu i Woli w rejonie Baraniec (inwestycja zaplanowana na lata 2017–2018).

Zaplanowano także modernizację instalacji wytłumienia budynku wentylatorów głównego przewietrzania przy szybie III. Dzięki inwestycji ma zostać ograniczony hałas, jaki dobiega na zewnątrz z terenu górniczego. Zakończenie tego zadania przewidziano w 2017 roku.

W ruchu Ziemowit zaplanowano m.in. wykonanie wyrobisk funkcyjnych w rejonie przekopu E-3 na poz. II. Ich wykonanie umożliwi skrócenie czasu transportu ludzi i materiałów, a także terminowe rozcięcie parceli D w pokładzie 209.

Dzięki temu można będzie oddać do ruchu ściany wydobywcze wyżej wymienionych parceli w planowanych terminach oraz umożliwi zabudowę infrastruktury transportu podwieszonej kolejki spalinowej. Wartość nakładów przewidzianych na lata 2017-2018 wynieść ma około 10,3 mln zł.

Kolejnym zadaniem jest modernizacja pompowni głównego odwadniania na poziomie III. Umożliwi ona dostosowanie do obowiązujących przepisów układu głównego odwadniania na tym poziomie i dostosowanie do przewidywanego w najbliższych latach zwiększonego dopływu wód dołowych, co wiąże się przede wszystkim z rozcięciem parceli D w pokładzie 209. Po zrealizowaniu tego projektu możliwe będzie odprowadzenie dobowego dopływu wody z poziomu III w ilości 19,9 m sześc./min. Przewidywane nakłady na lata 2016-2018 wyniosą ok. 6,8 mln zł.

Inne zadanie to odbudowa infrastruktury kolejowej umożliwiającej połączenie ruchu Ziemowit z linią nr 407 Górki Ściernie. Odtworzenie  połączenia kolejowego Piast-Ziemowit ma umożliwić skrócenie trasy pokonywanej przez pociągi z ruchu Ziemowit do ruchu Piast o ok. 5 kilometrów.

Inwestycja umożliwi też zmianę kierunku jazdy pociągu, co wyeliminuje konieczność przejazdu przez centrum miasta. Generalnie rzecz biorąc realizacja tej inwestycji pozwoli zredukować koszt przewozu węgla o około 20 proc.
Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (49)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

31 935 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

720 471 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 936 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP