Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PGG: pięciozmianówka na Piaście daje dobre efekty

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
16-09-2016 06:29
PGG: pięciozmianówka na Piaście daje dobre efekty
Fot. PTWP (Andrzejw Wawok)

Wśród czterech oddziałów wydobywczych pracujących w kopalni Piast-Ziemowit Ruch Piast na uwagę zasługują osiągnięcia oddziału G-4P. Oddział ten od czerwca 2016 roku eksploatował ścianę 389 w pokładzie 209 na poziomie 650 m, wyposażoną w 165 sekcji obudowy zmechanizowanej Glinik 21/46 POz.

W Polskiej Grupie Górniczej, w której strukturach znajduje się kopalnia Piast-Ziemowit, zwracają uwagę na fakt, iż dobowe wydobycie ze ściany kształtowało się na poziomie 8500 ton.
Produkcję realizowano w pięciozmianowym systemie, co przyczyniło się do wzrostu wydajności o około 20 procent.

Mimo młodego wieku załoga zdołała sprostać zaplanowanym zadaniom w zakresie produkcji. Przygotowanie ściany do likwidacji razem z wykonaniem pola transportowego - o gabarytach: szer. 2,7 m; wys. 3,5 m - zajęło 21 dni roboczych.

Obszar górniczy kopalni Piast wynosi 48,313 km kw. Obejmuje gminy: Bieruń, Bojszowy, Chełm  Śląski, Chełmek, Lędziny oraz Oświęcim.

Udostępnienie odbywa się czterema szybami; są dwa poziomy wydobywcze: 500 i 650 m.
Kopalnia eksploatuje w pokładach 205/1-2, 206/1-2 i 209. Eksploatacja odbywa się wyłącznie systemem ścianowym z zawałem stropu. Kopalnia Piast posiada trzy zakłady przeróbcze, w tym Zakład Wzbogacania Miałów.

W kopalni Piast wprowadzono we wrześniu 2015 roku pięciozmianowy system pracy. Dzięki temu w Piaście dużo lepiej wykorzystuje się park maszynowy.

Analizy wskazują, że w systemie czterozmianowym dla oddziałów wydobywczych średni dobowy czas pracy wynosił 16,9 h/d, natomiast dla oddziałów przodkowych 15,5 h/d. Z kolei w nowym pięciozmianowym systemie średni czas pracy dla ścian i przodków wynosi 22 h/d.

Piast po przejściu na system pięciozmianowy uzyskał średnio cztery godziny dodatkowej pracy kombajnów ścianowych oraz 4,4 godziny pracy kombajnów chodnikowych na dobę. A czas pracy kompleksów ścianowych zwiększył się o 35 proc.

Dzięki temu można było zredukować liczbę oddziałów ścianowych oraz zredukować liczbę kombajnów chodnikowych. Po wprowadzeniu systemu pięciozmianowego kopalnia Piast zwiększyła efektywność wydobycia średnio o 30 proc.

Chodziło głównie o likwidację przerw w wydobyciu, które miały miejsce w systemie czterozmianowym i brały się z długiego okresu między zakończeniem pracy na danej zmianie i jej rozpoczęcia na zmianie następnej.
Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (41)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


41 336 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP