PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PGG: kopalnia Chwałowice, czyli mocna część zakładów rybnickich

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
09-05-2016 06:56
PGG: kopalnia Chwałowice, czyli mocna część zakładów rybnickich

Kopalnia Chwałowice.

Fot. Klaumich49 (Creative Commons)

Kopalnia Chwałowice należąca do Polskiej Grupy Górniczej realizuje wydobycie w ilości ok. 9 800 ton na dobę w dni czarne oraz 3000 ton w soboty. Produkcja prowadzona jest średnio w 2-3 ścianach eksploatacyjnych.

Na 21 kwietnia br. zatrudnienie w kopalni Chwałowice wynosiło 2 823 pracowników. Z tego 2 229 stanowili pracownicy dołowi.
Przeszło 50 proc. załogi stanowią pracownicy ze stażem nie większym niż dziesięć lat.

Od lipca br. w PGG mają funkcjonować kopalnie zespolone. Połączone zostaną między innymi kopalnie rybnickie, czyli Marcel, Rydułtowy, Chwałowice i Jankowice.

Kopalnia Chwałowice funkcjonuje na obszarze Rybnika oraz gminy Świerklany. Złoże węgla kamiennego Chwałowice znajduje się w centralnej części niecki chwałowickiej, zamkniętej od zachodu nasunięciem michałowickim, natomiast od wschodu nasunięciem orłowskim.

Obszar górniczy kopalni Chwałowice charakteryzuje się skomplikowaną budową tektoniczną.

Jak wskazują w PGG, największy element deformacyjny stanowi nasunięcie michałkowickie, potwierdzone robotami górniczymi oraz otworami z powierzchni. Większość stwierdzonych uskoków przebiega prostopadle do nasunięcia i osi niecki chwałowickiej.

Jeżeli chodzi o występujące zagrożenia naturalne, to Chwałowice w porównaniu z innymi zakładami górniczymi należą do stosunkowo bezpiecznych.

Eksploatacja prowadzona jest bowiem w pokładach nietąpiących, w I i II stopniu zagrożenia wodnego, w pokładach z III, IV i V grupą samozapalności oraz klasy A i B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego.

Zagrożenie metanowe to z kolei I i III kategoria.

Kopalnia realizuje wydobycie w ilości ok. 9 800 ton na dobę w dni czarne oraz 3000 ton w soboty. Produkcja prowadzona jest średnio w 2-3 ścianach eksploatacyjnych, prowadzonych systemem zawałowym.

Kopalnia eksploatuje węgle energetyczne z pokładów: 404/5, 405/1 i 405/2 o średniej wartości opałowej 23 789 kJ/kg, średniej zawartości popiołu 15,7 proc. i średniej zawartości siarki 0,75 proc.

Kopalnia Chwałowice produkuje wiele sortymentów węgla - od grubych do miałów. Szczególnie popularny jest groszek 5-25.

Sortyment ten spotkał się z uznaniem rynku, ze względu na jego parametry jakościowe i uziarnienie spełniające kryteria paliwa kwalifikowanego.

Parametry fizykochemiczne Gk 5-25 spełniają oczekiwania producentów nowoczesnych kotłów z automatycznymi palnikami retortowymi. Używanie tego rodzaju paliwa pozwala osiągnąć maksymalną sprawność urządzeń grzewczych, wynoszącą 80-85 proc., oraz ograniczyć do minimum emisję szkodliwych dla atmosfery substancji.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


48 380 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP