PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PGG: jak przedłużyć żywotność kopalni Bolesław Śmiały?

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
06-06-2016 06:48
PGG: jak przedłużyć żywotność kopalni Bolesław Śmiały?

Kopalnia Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)


Znajdująca się w strukturach Polskiej Grupy Górniczej kopalnia Bolesław Śmiały planuje wydobycie w złożu macierzystym, w rejonie wydobywczym Bujaków, przez około szesnaście lat.

Po roku 2032 eksploatację trzeba będzie prowadzić z innych kierunków, bądź poza obecnym obszarem górniczym.
W analizach dotyczących przyszłości kopalni najkorzystniejsza wydaje się eksploatacja złoża „Za Rowem Bełckim”, które ulokowane jest na południe od szybów głównych.

Rozpatruje się trzy warianty udostępnienia i eksploatacji wyżej wymienionego złoża: udostępnienie poprzez dwie upadowe bez budowy szybu, udostępnienie poprzez trzy upadowe bez budowy szybu oraz udostępnienie za pomocą dwóch upadowych z budową szybu wdechowego Gostyń.

Jak widać, wspólne dla tych koncepcji jest wykonanie upadowych odstawczej A oraz transportowej B o długościach 2600 m oraz 2700 m z przejściem przez Uskok Bełcki.

Przyjęcie danej koncepcji będzie uzależnione od różnych czynników. Nie tylko od kwestii technicznych, ale też między innymi od strategii rozwoju elektrowni Łaziska, a także od możliwości inwestycyjnych, w tym od standingu kopalni, od którego zależeć będzie możliwość samofinansowania tego projektu.

W złożu Za Rowem Bełckim udokumentowano siedemnaście pokładów bilansowych. Z tego jedenaście pokładów w warstwach łaziskich i sześć w warstwach orzeskich. Łączna ilość zasobów to niemal 342 mln ton zasobów bilansowych.

W celu dalszego rozpoznania złoża Za Rowem Bełckim Kompania Węglowa w roku 2014 uzyskała koncesję na rozpoznanie złoża.

W ramach koncesji mają zostać wykonane cztery otwory badawcze o głębokości ok. 1000 m. Wykonano już jeden otwór badawczy, wykonanie drugiego trwa, natomiast dwa kolejne otwory mają być wywiercone do końca 2016 roku.

Kopalnia Węgla Kamiennego Bolesław Śmiały pod względem zatrudnienia jest najmniejszą kopalnią w strukturach Polskiej Grupy Górniczej. Zatrudnia ona 1411 pracowników.

Bolesław Śmiały wydobywa dobowo około 6.000-7.000 ton węgla, realizując swe zadania produkcyjne w obszarze górniczym Łaziska II o powierzchni 74,35 km kw.

Aktualna eksploatacja odbywa się w złożu Łaziska obejmującym 29,65 km kw. na obszarze miast Orzesze, Mikołów i Łaziska Górne oraz gminy Ornontowice.

Uzyskiwane przez kopalnię wskaźniki techniczno-ekonomiczne plasują ją w ścisłej czołówce kopalń węgla kamiennego w Polsce.

Wpływ na to mają: wydajność ogólna 4830 kg/pdn, wydajność dołowa 10 230 kg/rdn, wydajność na jednego zatrudnionego powyżej 1 000 ton węgla handlowego.

Kopalnia posiada uruchomiony w listopadzie 1999 roku nowoczesny Zakład Wzbogacania i Odsiarczania Miałów Energetycznych umożliwiający wzbogacanie miałów głównie na potrzeby produkcji węgla energetycznego.

Jeżeli chodzi o kopalnię Bolesław Śmiały, to po jedenastu miesiącach 2015 roku była ona na plusie, a zysk netto przekroczył 25 mln zł. 

Bolesław Śmiały jest kopalnią, która w strukturach Kompanii Węglowej osiągała jedne z najwyższych wskaźników wydajnościowych.
Podobał się artykuł? Podziel się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


47 144 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP