Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PG Silesia: wariant H drogi S1 korzystny dla środowiska i kopalni

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
18-11-2013 09:09 |  aktualizacja: 18-11-2013 11:58
PG Silesia: wariant H drogi S1 korzystny dla środowiska i kopalni
Fot. Michał Oleksy

W PG Silesia wskazują, że pogłębiona ocena walorów przyrodniczych przeprowadzona przez ekologów wskazuje jako najmniej szkodliwy wariant H drogi S1.

W Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia wskazują, że badając wpływ nowej inwestycji na środowisko ważne jest dokładne sprawdzenie, jakie skutki dla ekosystemu będzie miało wprowadzenie sztucznego elementu, jakim niewątpliwie jest droga.
Potrzebna jest zatem dogłębna analiza wskazująca na możliwie wszystkie elementy środowiskowe znajdujące się na badanym obszarze. Im większy poziom ogólności na tym etapie, tym słabsze rozpoznanie realnych strat dla środowiska.

W PG Silesia zwracają uwagę na to, że pogłębiona ocena walorów przyrodniczych przeprowadzona przez ekologów wskazuje jako najmniej szkodliwy wariant H.

Analiza, w której uwzględniono wszystkie elementy środowiskowe, jak drzewostany, łąki, starorzecza i inne, pokazuje, że utrata siedlisk przyrodniczych w wariancie H drogi S1, będzie znacznie mniejsza niż w innych wariantach.

W PG Silesia zaznaczają, że warto też zbadać, jaka jest rzeczywista szkodliwość danego rozwiązania.

Nowy ślad drogi S1 powstały na bazie wariantu hybrydowego przechodzi przez większy, niż w wariantach A i C obszar Natury 2000. Wydawać, by się więc mogło, że dla środowiska jest to wariant bardziej szkodliwy. Jednak tak nie jest.

Ekolodzy wskazują, że krótsze odcinki wariantów A i C, w rzeczywistości wyrządziłyby znacznie większe straty dla gatunków zamieszkujących obszar, przez który przechodzić będzie inwestycja niż wariant H.

Mamy tu do czynienia z procesem gettyzacji. Przebieg wariantów A i C doprowadzi bowiem do powstania przestrzeni sztucznie zamkniętych. Uwięzione w nich zwierzęta i rośliny będą skazane na degradację, co w efekcie doprowadzić może do całkowitego zaniku miejscowych gatunków.

Odwrotną sytuację tworzy wariant H, którego przebieg umożliwia zwierzętom i rośliną dalszą migrację, nie wpływając na ich naturalny rozwój.

W PG Silesia podkreślają, że w świetle powyższych danych najlepszym z punktu widzenia lokalnego środowiska wariantem dla przebiegu drogi S1 wydaje się być wariant H.

Idea wariantu hybrydowego dla drogi S1 została przedstawiona oficjalnie w lipcu tego roku, jako rozwiązanie kompromisowe dla interesów lokalnych gmin, przedsiębiorstw oraz ekologów.

W trakcie konsultacji z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad we wrześniu br. wypracowany został ostateczny ślad drogi.

Realizacja drogi S1 z uwzględnieniem wariantu hybrydowego jest coraz bardziej realna.

- Cieszy nas to, bo my także potrzebujemy tej drogi - zaznacza Dariusz Dudek, przewodniczący komitetu społecznego PG Silesia.

Za wariantem H oficjalnie opowiedziały się przedsiębiorstwa górnicze: PG Silesia oraz kopalnia Brzeszcze, popierają go także m.in. władze gmin Miedźna, Bestwina i Brzeszcze.

Pogłębiona ocena walorów przyrodniczych również przemawia za wyborem wariantu H. Zgodnie z opinią przyrodników, utrata siedlisk przyrodniczych w wariancie H drogi S1, będzie mniejsza niż w wariancie A i C.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP