Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PG Silesia: Ocenią skutki wydobycia węgla

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
17-10-2017 16:47 |  aktualizacja: 17-10-2017 17:01
PG Silesia: Ocenią skutki wydobycia węgla

Zespół porozumiewawczy oceni skutki eksploatacji prowadzonej przez PG Silesia.

Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Decyzją dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach został powołany Zespół Porozumiewawczy dla okresowej oceny wpływów eksploatacji górniczej Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia w Czechowicach-Dziedzicach na powierzchnię terenu w granicach administracyjnych gmin Goczałkowice-Zdrój, Bestwina, Czechowice-Dziedzice, Pszczyna, Miedźna i Wilamowice. 


Tematami poruszanymi podczas prac zespołu będą między innymi kwestie: projektowanej przez PG Silesia eksploatacji górniczej oraz prognozowanych wielkości deformacji terenu górniczego, projektowanie i realizacja prac profilaktycznych oraz zabezpieczających, ze szczególną dbałością o zachowanie bezpieczeństwa bogactw naturalnych uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój, którymi są złoże torfu leczniczego borowina i lecznicze solanki, oraz usuwanie szkód powstałych na skutek prowadzonej eksploatacji, zachowanie bezpieczeństwa powszechnego terenów objętych wpływami eksploatacji, w tym bezpieczeństwa przeciwpowodziowego.
- PG Silesia od początku swojej działalności szczególną uwagę skupiła na współpracy i dialogu z lokalnymi samorządami. Nasza firma jest świadoma faktu, że jej działalność wywiera wpływ na środowisko, dlatego też nieustannie podejmujemy działania mające na celu zapobieganie negatywnym skutkom eksploatacji - zaznacza Michal Heřman, prezes zarządu PG Silesia. - Stawiamy przede wszystkim na dialog, będącym przecież przejawem wyższego poziomu współpracy. Należy jednak podkreślić, że wymaga on zaangażowania dwóch stron. Tylko taki dialog, który oparty jest na podstawowych zasadach komunikacji, może przynieść wymierne korzyści dla każdego jego uczestnika. Stąd też pomysł powołania zespołu porozumiewawczego. Głęboko wierzymy w to, że dzięki tej inicjatywie uda nam się poznać wzajemne oczekiwania, uwarunkowania, a także wypracować optymalny model funkcjonowania, który będzie akceptowany przez wszystkie strony - ocenia Michal Heřman.

W PG Silesia wskazują, że zarówno teraz, jak i w 2013 roku, kiedy po raz pierwszy proponowano powołanie Zespołu Porozumiewawczego, wójt Gminy Goczałkowice-Zdrój Gabriela Placha, odmówiła brania udziału w jego spotkaniach.

Zespół Porozumiewawczy dla terenów objętych wpływami eksploatacji górniczej PG Silesia jest czwartym powołanym przez Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach i osiemnastym działającym na terenie naszego kraju. 

Historia powstania zespołów porozumiewawczych związana jest ściśle z działalnością licznych komisji koordynujących, które w latach 70. i 80. XX wieku były miejscem podejmowanie ważnych decyzji  dotyczących eksploatacji pod miastami aglomeracji śląskiej lub ważnymi obiektami dla których ochrony wyznaczano filary ochronne.  Wejście w życie nowych regulacji prawnych oraz likwidacja zakładów górniczych związana z koniecznością restrukturyzacji górnictwa spowodowały, że na początku lat 90. działalność komisji uległa wygaszeniu.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

33 338 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

723 623 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP