Petycja przeciw budowie kopalni odkrywkowej koło Legnicy w PE

Petycja przeciw budowie kopalni odkrywkowej koło Legnicy w PE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

25 stycznia na posiedzeniu Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego zostaną omówione plany budowy kopalni odkrywkowej, leżącej między Legnicą, Lubinem a Ścinawą. Petycję przeciw budowie kopalni złożyli mieszkańcy.

Organizatorzy protestu poinformowali o złożeniu petycji do PE i terminie jej omawiania podczas poniedziałkowej konferencji prasowej we Wrocławiu z udziałem europosłanki Lidii Geringer de Oedenberg.

Petycję, podpisaną przez 6 tys. mieszkańców, przesłała do PE w styczniu 2010 r. przewodnicząca Społecznego Komitetu "Stop Odkrywce", wójt gminy Lubin Irena Rogowska. Od kilku lat mieszkańcy starają się, by na ich terenie nie powstała kopalnia węgla brunatnego metodą odkrywkową.

Na północ od Legnicy znajduje się jedno z najbogatszych złóż węgla brunatnego w Polsce - ok. 15 mld ton surowca, z czego do wydobycia ok. 3 mld ton.

"Pomimo wielu pism kierowanych do instytucji rządowych w Polsce, nie otrzymaliśmy do dziś żadnych wiążących odpowiedzi, którymi moglibyśmy uspokoić mieszkańców. Dlatego teraz próbujemy w Parlamencie Europejskim" - mówiła Rogowska.

Plan budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego usytuowanej na północ od Legnicy zapisany jest rządowej "Polityce energetycznej Polski do 2030 r.".

Według Rogowskiej rozpoczęcie budowy kopalni umożliwi uchwalenie nowej ustawy Prawo geologiczne i górnicze wraz z przyjętymi aktami wykonawczymi.

"Ustawa może wprowadzić ochronę złoża, co oznacza wstrzymanie pozwoleń na budowę i powstrzymanie rozwoju tych terenów. Już teraz inwestorzy pytają nas o plany odkrywki, bojąc się, że w przyszłości ich inwestycje mogą być wstrzymane" - przekonywała Rogowska.

We wrześniu 2009 r. na terenie sześciu dolnośląskich gmin: Lubin, Kunice, Miłkowice, Ruja, Ścinawa oraz Prochowice, przeprowadzono referendum, w którym ok. 95 proc. głosujących opowiedziało się przeciw budowie odkrywki.

Zdaniem organizatorów referendum budowa kopalni wiązałaby się z koniecznością wysiedlenia mieszkańców z sześciu gmin powiatów lubińskiego i legnickiego - w sumie ok. 20 tys. osób. Wskazano przy tym na degradację ekologiczną terenów ewentualnej odkrywki.

Rogowska liczy, że petycja złożona do PE zainteresuje urzędników europejskich i wywrze wpływ na decyzje polskiego rządu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Petycja przeciw budowie kopalni odkrywkowej koło Legnicy w PE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!