Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Petycja Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla do sejmików wojewódzkich

Autor: WNP.PL (JD)
03-08-2017 12:26
Petycja Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla do sejmików wojewódzkich
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla wskazuje, że uchwalone uchwały antysmogowe pokazują, iż sejmiki wojewódzkie narzucają mieszkańcom rozwiązania w wyniku których węgiel może podrożeć do 50 proc., a ceny kotłów węglowych wzrosną nawet 8-krotnie.

Problem ten, wskazuje Izba, dotknie ponad 3,5 mln gospodarstw domowych ogrzewających paliwami węglowymi.
Wszystko wskazuje na to, że w kolejnych województwach sejmiki, będą kopiować nietrafione rozwiązania z województw, w których uchwały antysmogowe już wprowadzono. Dlatego Izba zachęca do podpisywania petycji: Nie dla smogu, tak dla węgla.

- Petycję kierujemy do wszystkich Sejmików Wojewódzkich - tam gdzie Uchwały Antysmogowe już obowiązują domagamy się ich korekty, w pozostałych województwach żądamy rozwiązań będących realnym kompromisem uwzględniającym poprawę jakości powietrza i realia ekonomiczne mieszkańców - napisano na stronie internetowej Izby.

Izba wskazuje, na co powinno się położyć nacisk.

Po pierwsze, na skuteczne egzekwowanie zakazu spalania śmieci.

- Polskie prawo zakazuje spalania śmieci, jednak zakaz ten nie jest skutecznie egzekwowany - wskazuje Izba.

- Szacuje się, że w kotłach przydomowych spala się rocznie około 1 mln ton śmieci, co skutkuje emisją niebezpiecznych, często rakotwórczych substancji do atmosfery.

W związku z tym, iż śmieci spalane są w kotłach węglowych, za emisję z ich spalania obwiniany jest węgiel. Dlatego żądamy skutecznego egzekwowania zakazu spalania śmieci i podjęcia we wszystkich województwach działań edukacyjnych, szkoleniowych i informacyjnych na temat zakazu spalania śmieci - zaznacza Izba.

Zwraca też uwagę na zakaz spalania mułu, flotu i węgla brunatnego w kotłach domowych.

- Pełni troski o zdrowie ludzkie i czystość powietrza domagamy się również wprowadzenia zakazu spalania mułu, flotu i węgla brunatnego - najbardziej emisyjnych paliw węglowych – w kotłach małej mocy. Paliwa te powinny być spalane wyłącznie w specjalnie do tego celu przystosowanych instalacjach przemysłowych - podkreśla Izba.

3. Uwzględnienie elektrofiltrów w uchwałach antysmogowych

Istniejące i projektowane Uchwały Antysmogowe wykluczają możliwość stosowania elektrofiltrów montowanych na kominie. Jest to najnowocześniejsze oraz najprostsze i najtańsze rozwiązanie techniczne, w zakresie poprawy jakości powietrza eliminujące do 95% pyłów. Elektrofiltry zyskały już dużą popularność w takich krajach jak Niemcy, Wielka Brytania czy Francja gdzie z powodzeniem są użytkowane. Natomiast polskie Uchwały Antysmogowe eliminują je, co wskazuje na brak racjonalności przy doborze rozwiązań antysmogowych. Domagamy się zaakceptowania w uchwałach antysmogowych wszelkich rozwiązań technicznych, w tym elektrofiltrów pozwalających osiągnąć wymagane uchwałą poziomy emisji zanieczyszczeń do powietrza.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 734 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

727 008 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP