Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Perspektywy dla koksu opałowego

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
05-02-2016 09:09
Perspektywy dla koksu opałowego
Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Polskie koksownie dysponują potencjałem produkcyjnym w wysokości około 10 mln ton koksu rocznie. Koksownie Grupy JSW stanowią 45 proc. krajowych zdolności produkcyjnych.

W Grupie JSW wskazują, że niska emisja, czyli tzw. smog stanowi problem wielu miast, powiatów i gmin.
Zagadnienie to od wielu lat jest ważnym tematem każdego rządu w zakresie ochrony środowiska. Obecnie wiele miejsca poświęca się tej tematyce poprzez wprowadzanie nowych rozwiązań technicznych, eliminując dotychczasowe metody ogrzewania. Niestety - wskazują w Grupie JSW - biorąc pod uwagę dostępne, ekologiczne paliwa zapomina się, jak czystym i ekologicznym paliwem jest koks opałowy produkowany w polskich koksowniach.

Koks jest produktem uzyskiwanym w procesie pirolizy węgla kamiennego, wydobywanego w śląskich kopalniach.

Koks w trakcie palenia (ogrzewania) nie dymi, nie zawiera żadnych substancji smolistych, które mogą w procesie spalania zostać uwolnione do atmosfery. W JSW Koks zaznaczają, że kaloryczność koksu opałowego wynosi 25000-28000 kJ/kg i jest wyższa od wszystkich innych konwencjonalnych paliw stałych.

Jeszcze w latach 90-tych XX wieku większość gospodarstw domowych ogrzewanych było koksem. Zużycie koksu opałowego w kraju wynosiło ponad 3 mln ton rocznie.

Zapomniano, że przy odpowiednim dozowaniu dostępem powietrza, odgazowanym ze szkodliwych substancji koksem bardzo efektywnie, ekologicznie i w sposób w pełni kontrolowany, można palić w dotychczasowych, piecach węglowych bez ich wymiany czy kosztownej modernizacji.

Obecnie w Polsce podstawowym paliwem wykorzystywanym do celów grzewczych jest węgiel, choć następuje powolne zmniejszenie jego udziału na rzecz zwiększenia wykorzystania gazu, biomasy oraz innych odnawialnych źródeł energii.

W JSW Koks zwracają uwagę na to, że przewaga koksu opałowego nad pozostałymi paliwami stałymi wynika z bardzo niskiej zawartości popiołu i wilgoci, związków siarki, tlenku węgla i innych śladowych zanieczyszczeń. Paliwo to spełnia najsurowsze normy w zakresie ochrony środowiska naturalnego.

Wykorzystanie koksu opałowego jako ekologicznego paliwa w walce z niską emisją przyczyni się również do poprawy sytuacji ekonomicznej branży węglowej i pozwoli na wykorzystanie tego surowca w gospodarce krajowej.

Biorąc pod uwagę przepisy ustawy antysmogowej, które dopuszczają wprowadzenie w Polsce ograniczenia palenia w piecach węglem, koks opałowy może okazać się doskonałym substytutem tego paliwa, jest bowiem niskoemisyjnym i ekologicznym paliwem stałym.

Polskie koksownie dysponują potencjałem produkcyjnym w wysokości około 10 mln ton koksu rocznie. Koksownie Grupy JSW stanowią 45 proc. krajowych zdolności produkcyjnych.

JSW Koks SA jest jednym z czołowych producentów koksu wielkopiecowego, przemysłowego oraz opałowego w Europie.

KOMENTARZE (9)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP