PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Pełnomocnik rządu ds. górnictwa: najwyższy czas zakończyć strajk w JSW

Autor: wnp.pl (DC)
13-02-2015 16:14
Pełnomocnik rządu ds. górnictwa: najwyższy czas zakończyć strajk w JSW
fot. Andrzej Wawok

Najwyższy czas zakończyć ten strajk, co będzie najlepsze dla wszystkich stron. Górnicy muszą wrócić do pracy, a kopalnie zacząć fedrować. Dobrze się stało, że związki zawodowe zrozumiały powagę sytuacji i ustąpiły w wielu kwestiach – komentuje porozumienie z 13 lutego br. Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu ds. górnictwa, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

Przypomnijmy, że 13 lutego br. został parafowany protokół z negocjacji pomiędzy zarządem JSW a Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym JSW z udziałem mediatora Longina Komołowskiego, przewodniczącego Rady Nadzorczej JSW Józefa Myrczka, przewodniczącego Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko - Dąbrowskiego Dominika Kolorza oraz Przewodniczącego PZZ "Kadra” Dariusza Trzcionki. Dokument ten zostanie przedstawiony Radzie Nadzorczej JSW oraz załodze JSW przez Stronę Społeczną.
- To porozumienie jest dobre dla spółki i przede wszystkim jej pracowników, bo poprawi kondycję spółki i miejsca pracy. Dlatego apelujemy do związków zawodowych o wycofanie się z postulatu, który blokuje przyjęcie dobrego dla wszystkich porozumienia. Najwyższy czas zakończyć ten strajk, co będzie najlepsze dla wszystkich stron. Górnicy muszą wrócić do pracy, a kopalnie zacząć fedrować. Dobrze się stało, że związki zawodowe zrozumiały powagę sytuacji i ustąpiły w wielu kwestiach – komentuje Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu ds. górnictwa, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

Jak podkreśla, szczególnie ważna są zgoda na uzależnienie pięćdziesięciu procent czternastej pensji od zysków spółki, zgoda na docelowe wdrożenie sześciodniowego tygodnia pracy, odpracowanie strajku w soboty na zasadach dnia powszedniego, zgoda na likwidację czternastek dla pracowników administracji oraz inne ustępstwa ze strony związków, które łącznie przyniosą spółce znaczne oszczędności i poprawią jej kondycję finansową.

- Precedensem na tle innych spółek górniczych jest ustępstwo ze strony związków na uzależnienie połowy czternastej pensji od wyników finansowych spółki – zaznacza Wojciech Kowalczyk.

- Wynegocjowane porozumienie to dobra wiadomość dla spółki i jej pracowników. Oszczędności rzędu 300 mln zł rocznie pozwolą na uzdrowienie sytuacji w JSW i uratowanie miejsc pracy. Kluczowa jest zgoda na uzależnienie 14-pensji od wyników spółki. Należy wyrazić zadowolenie, że strona związkowa zaakceptowała konieczność wprowadzenia zmian dla uzdrowienia JSW. Strony zgodziły się co do potrzeby wprowadzenia 6-dniowego tygodnia pracy. Teraz najważniejsze jest aby strona związkowa zakończyła strajk, tak by górnicy w poniedziałek mogli wrócić do pracy i by nie narażać JSW na dalsze straty - dodaje Kowalczyk.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP