Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PE zagłosował za dalszą redukcją emisji CO2

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
06-02-2018 15:09 |  aktualizacja: 06-02-2018 15:06
PE zagłosował za dalszą redukcją emisji CO2

Reforma europejskiego systemu handlu emisjami była niezbędna - uznali europosłowie.

archiwum

Parlament Europejski przyjął 6 lutego br. zmiany w europejskim systemie handlu emisjami (EU ETS). Mają one skutkować zmniejszeniem ilości dostępnych uprawnień i wzrostem ich cen, co ma skłonić przedsiębiorstwa do inwestycji w technologie niskoemisyjne. Dla Polski ma to być korzystne rozwiązanie.

 • Tekst, który został przyjęty 535 głosami "za" do 104 oraz 39 "wstrzymujących się od głosu" wróci teraz do Rady w celu formalnego przyjęcia przed publikacją w Dzienniku Urzędowym UE.
 • Projekt przepisów, który został już nieformalnie uzgodniony z ministrami UE, ma przyspieszyć coroczną redukcję kwot uprawnień do emisji objętych unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji (ETS), który obejmuje około 40 proc. emisji gazów cieplarnianych w UE. 
 • Założono wzrost rocznej redukcji uprawnień do emisji, które mają zostać wprowadzone na rynek (tzw. liniowy współczynnik redukcji) o 2,2 proc. od 2021 r. w porównaniu z obecnie planowanym 1,74 proc.
Czynnik ten będzie również poddawany przeglądowi w celu kolejnego jego podwyższenia, najwcześniej w 2024.

Podwojenie rezerwy stabilności rynku ETS w celu przejmowania nadwyżkowych uprawnień do emisji z rynku, po aktywacji byłaby ona zdolna do ściągnięcia z rynku do 24 proc. nadwyżkowych uprawnień rocznie, przez okres pierwszych czterech lat, co podnosiłoby cenę uprawnień i tym samym motywację do redukowania emisji.

Dwa fundusze mają wspomagać innowacje i gospodarkę niskoemisyjną. 

Fundusz modernizacyjny pomagać będzie w unowocześnianiu systemów energetycznych w państwach członkowskich UE o niższych dochodach. Posłowie zaostrzyli zasady finansowania, aby fundusz nie był wykorzystywany na projekty węglowe, z wyjątkiem ciepłownictwa komunalnego w najbiedniejszych państwach członkowskich

Fundusz innowacyjny, będzie wspierać projekty w zakresie energii odnawialnej, wychwytywania i składowania dwutlenku węgla oraz innowacji niskoemisyjnych.

Przepisy mają również na celu zapobieganie "ucieczce emisji", tj. ryzyku przenoszenia produkcji poza Europę przez przedsiębiorstwa w związku z polityką redukcji emisji. Sektory o najwyższym ryzyku otrzymają swoje uprawnienia do emisji w ramach ETS bezpłatnie, mniej narażone sektory otrzymają nieodpłatnie 30 proc.

A co to oznacza dla Polski? 

Reforma zakłada, że przedłużone zostanie wsparcie dla polskiej energetyki oraz ciepłownictwa w postaci tzw. derogacji energetycznej oraz nowo powołanego Funduszu Modernizacyjnego, a to oznacza miliardy złotych na inwestycje w polski sektor energetyczny i ciepłowniczy.

- Głównym celem systemu ETS jest redukcja emisji CO2 w sposób najbardziej efektywny z punktu widzenia kosztów – dla gospodarki, bezpieczeństwa energetycznego, społeczeństwa. Osiągnięty kompromis między Parlamentem Europejskim i państwami członkowskimi, choć nie jest idealny, daje na to szansę - skomentował przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań i Energii Jerzy Buzek, który koordynował prace nad zmianami ETS w tej komisji.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

32 526 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

727 008 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP