Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PD Co kończy program odwiertów i badań

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
17-11-2014 09:11 |  aktualizacja: 17-11-2014 10:31
PD Co kończy program odwiertów i badań
Fot. PTWP

Inwestycja PD Co w Lubelskim Zagłębiu Węglowym zakłada budowę kopalni produkującej 6-7 mln ton węgla kamiennego rocznie i zatrudniającej ok. 2 tys. pracowników.

PD Co posiada koncesje rozpoznawcze na obszar K-6-7 oraz na sąsiadujące obszary koncesyjne i obecnie kończy kompleksowy program odwiertów i badań.
Jak wskazują w PD Co - ostateczna decyzja ministra środowiska z 5 listopada br. w sprawie utrzymania w mocy wcześniejszej decyzji odmawiającej przyznania koncesji wydobywczej Lubelskiemu Węglowi Bogdanka, potwierdziła, że spółce PD Co przysługuje wyłączne prawo do korzystania ze złóż węgla kamiennego objętych koncesjami.

Po zatwierdzeniu dokumentacji geologicznej PD Co uzyska pierwszeństwo w ustanowieniu na jej rzecz użytkowania górniczego na potrzeby prowadzenia wydobycia.

PD Co podziela ocenę ministra środowiska, zgodnie z którą udzielenie koncesji wydobywczej spółce LW Bogdanka, stałoby w sprzeczności z przepisami prawa.

Zrealizowane przez PD Co rozpoznanie udokumentowało obecność węgla kamiennego wysokiej jakości, który do tej pory nie był wydobywany na terenie Lubelskiego Zagłębia Węglowego.

Rozpoznanie przeprowadzone przez PD Co nie tylko umożliwiło weryfikację archiwalnej dokumentacji, ale przyczyniło się też do powiększenia zasobu informacji geologicznej o złożach węgla zalegających na terenie LZW, przynosząc wymierną korzyść dla Skarbu Państwa.

Jak wskazał minister środowiska w swej decyzji: miarą interesu społecznego jest w tym przypadku dokładność rozpoznania geologicznego, co w konsekwencji stanowi także racjonalną gospodarkę złożem.

W PD Co wskazują, że wbrew twierdzeniom spółki LW Bogdanka o rzekomo wystarczającym rozpoznaniu złóż w jej sąsiedztwie, dopiero kompleksowe rozpoznanie przeprowadzone przez PD Co - zgodnie ze współczesnymi standardami - pozwala na znaczącą weryfikację danych historycznych, istotnie wzbogaca wiedzę o geologii złóż oraz zapewnia optymalne i bezpieczne zagospodarowanie złoża.

W PD Co zaznaczają, że znane z historii problemy budowniczych przy drążeniu pierwszych szybów w Lubelskim Zagłębiu Węglowym związane były z ignorowaniem potrzeby dokonania szczegółowego rozpoznania.

Realizowana przez PD Co inwestycja w województwie lubelskim nada impuls rozwojowy temu regionowi, stworzy tysiące nowych miejsc pracy i wywoła szereg dodatkowych pozytywnych efektów gospodarczych.

W PD Co wskazują, że już dziś wiadomo, iż przyszłymi klientami nowej kopalni mogą być między innymi europejscy producenci energii i stali.

- Jeżeli surowiec z nowej kopalni PD Co trafi na rynki zagraniczne, w tym przykładowo do Niemiec, to nie będzie problemu - powiedział portalowi wnp.pl pod koniec sierpnia tego roku Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. - Nie będzie to konkurencja dla Bogdanki, czy innych rodzimych producentów. Trzeba szukać wspólnego mianownika i możliwości kooperacji, a nie szukać problemów, bo one wcale nie muszą mieć miejsca. Nowa kopalnia PD Co będzie raczej stanowić uzupełnienie polskiego rynku węgla - zaznaczył Wacław Czerkawski.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP