Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Pawlak: zaniedbaliśmy rozwój czystych technologii węglowych

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
19-02-2008 15:27
Pawlak: zaniedbaliśmy rozwój czystych technologii węglowych

Dużo było krzyku, szczególnie o dywersyfikację gazu, który jest w bilansie energetycznym na poziomie około dwunastu procent, a w tym czasie zaniedbano rozwój górnictwa, wykorzystanie czystych technologii węglowych - ocenia Waldemar Pawlak, minister gospodarki.

- To jest taka zadziwiająca sytuacja, że dużo było krzyku, szczególnie o dywersyfikację gazu, który jest w bilansie energetycznym na poziomie około dwunastu procent, jak odejmiemy produkcję krajową, to jest około ośmiu procent. A w tym czasie na przykład zaniedbano rozwój górnictwa, wykorzystanie czystych technologii węglowych.
Gdyby te same pieniądze, które próbowano zarezerwować na różnego rodzaju inwestycje w tak zwaną dywersyfikację, gdyby te pieniądze przeznaczyć na zgazyfikowanie węgla, na produkcję czystych technologii węglowych, to mielibyśmy o niebo lepszą sytuację.

Dochodziło do paranoicznej sytuacji, że rząd brał kredyty na likwidowanie kopalń, a dzisiaj brakuje węgla, brakuje możliwości wydobywczych w górnictwie - mówił premier Pawlak w rozmowie w radiu TOK FM.

Waldemar Pawlak przekonywał, że trwają prace w JBR nad technologiami czystego wykorzystywania węgla. Pawlak zaznaczył, że Jednostki Badawczo-Rozwojowe, uczelnie takie jak na przykład AGH oraz przedsiębiorcy, firmy, które nie tylko działają w sektorze węglowym to znaczy kopalnie i spółki, ale także firmy na przykład paliwowe z sektora gazowego paliwowego, podejmują tego typu działania, żeby uzyskać lepsze możliwości dostępu do surowców.

- Jeżeli spojrzymy na takie proste kalkulacje, to o trzydzieści procent gaz dla potrzeb technicznych może być tańszy od węgla - prognozuje minister gospodarki.

Dodaje jednocześnie, że już dawno tego typu rozwiązania mogłyby znaleźć praktyczne rozwiązanie.

- Bo jeżeli w Chinach tego typu instalacje powstają, jeżeli Niemcy je robią, a u nas się tylko o nich opowiada, to znaczy, że tutaj też mamy dość głębokie zaniedbania. Ci, którzy właśnie tak krzyczą o niezależności, o bezpieczeństwie energetycznym, gotowi są wielkie pieniądze przeznaczyć, żeby kupować surowce energetyczne znowu gdzieś za granicą tylko u kogoś innego.

Bo na przykład pomysły zakupu gazy płynnego LNG idą w takim kierunku, żeby powołać spółkę w Szwajcarii, która będzie przez kolejne państwo kupować w jeszcze innym państwie ten gaz. To pachnie takim radzieckim pomysłem, jak z tymi spółkami, które wokół gazu na Ukrainie się pojawiają - komentuje Pawlak.

Oceniając sytuację w kopalni Budryk, gdzie dwa związki zawodowe grożą wznowieniem strajku, Waldemar Pawlak stwierdził, że nie wierzy w rozpoczęcie nowego strajku. Jego zdaniem na Budryku trwają dyskusje pomiędzy zarządem a górnikami a raczej organizatorami strajku, którzy prowadzili takie działania, że i kopalnia i wielu ludzi było zagrożonych przez tego typu radykalizm akcji protestacyjnych.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP