Pawlak: węgiel szansą dla Polski

Pawlak: węgiel szansą dla Polski
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Węgiel to nie problem, lecz szansa dla Polski - zapewniał w środę goszczący w Katowicach wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Wicepremier zapowiedział, że wiceminister gospodarki odpowiedzialny za górnictwo zostanie wskazany dopiero po expose premiera.

Górnik to zawód dla "mocnych ludzi" i niezależnie od technik i organizacji pracy, trzeba brać ryzyko pod uwagę - powiedział w Katowicach minister gospodarki Waldemar Pawlak, wspominając ubiegłoroczną tragedię w kopalni "Halemba".

- To była tragedia, trzeba z niej wyciągać wnioski i wprowadzać rozwiązania, które będą chronić od tego typu wypadków. Jednak ograniczanie nie będzie nigdy oznaczać wyeliminowania zagrożeń - zauważył minister.

Pytany o osobę, która w ministerstwie będzie odpowiadać za górnictwo powiedział, że "będzie to na pewno osoba znająca się na rzeczy". - Musi mieć podejście takie, żeby obejmować zarówno społeczne, jak i gospodarcze aspekty - stwierdził Pawlak.

Na pytanie dziennikarzy, czy kandydat na wiceministra ds. górnictwa będzie konsultowany z górniczymi związkami zawodowymi Waldemar Pawlak stwierdził, że konsultacje będą się odbywać w różnych środowiskach. Zapowiedział, że wskaże go po tym, jak premier Donald Tusk wygłosi expose (zaplanowane na piątek). Nie wykluczył, że będzie to osoba ze Śląska.

- Chodzi mi o to, by poznać opinie tych, którzy kierują i pracują w tych przedsiębiorstwach, bo niewątpliwie czekają nas bardzo trudne czasy, ale bardzo ważne jest, żeby też w sposób odpowiedzialny całą tę pracę organizować i prowadzić. Jest odpowiednia ustawa dotycząca górnictwa, są porozumienia bardzo ważne. Dla mnie istotne jest poznanie opinii tych środowisk, jak one się do tych rozwiązań odnoszą - powiedział wicepremier.

Zadeklarował, że jest "zwolennikiem prowadzenia otwartego dialogu" i poszukiwania rozwiązań, które uwzględniają nie tylko kwestie bieżące, ale i "perspektywę". "Chciałbym, żebyśmy patrzyli na zasoby energii, które są na Śląsku, jako na wielką szansę dla Polski. W moim przekonaniu węgiel to nie problem, tylko wielka szansa. Zwłaszcza że dzięki temu, że mamy węgiel, mamy praktycznie pełną niezależność energetyczną, jeśli chodzi o energię elektryczną, bo bazujemy na swoich zasobach węgla" - mówił Pawlak.

Za bardzo ważną kwestię uznał potrzeby inwestycyjne górnictwa, zmierzające do uruchomienia większych możliwości produkcyjnych. - Brakuje nowych możliwości wydobywania węgla, co w realiach zderzonych z cenami np. ropy sprawia, że nie w pełni możemy wykorzystać swoje zasoby i polski potencjał - dodał.

Pawlak uchylił się od odpowiedzi na pytanie o prywatyzację górnictwa. - Pewne procesy zostały zapoczątkowane, chcę się tej sprawie przyjrzeć, poznać opinię tych osób, które kierują górnictwem i pracują w górnictwie. To powinny być procesy, które są społecznie akceptowalne i uzgodnione. Obszar jest bardzo wrażliwy i wymaga sporej cierpliwości, ale przede wszystkim też wyobraźni, także od tych, którzy w górnictwie pracują i nim kierują - mówił.

Wizyta na Śląsku ministra gospodarki przypadła na gorący okres w górnictwie. Pogotowie strajkowe we wszystkich kopalniach i zakładach należących do Kompanii Węglowej (KW) ogłosił w poniedziałek Związek Zawodowy Górników w Polsce (ZZGwP). Kilka dni wcześniej podobną decyzję podjął drugi największy związek w branży - górnicza "Solidarność". Sierpień'80 jest w sporze zbiorowym z zarządem KW.

Związki domagają się podwyżki wynagrodzeń górników jeszcze w tym roku. Jej wielkość ma być przedmiotem negocjacji. "Sprawy wynagrodzeń były przedmiotem uzgodnień między pracodawcami i pracownikami. Z tego co wiem, to na bieżący rok były poczynione i wykraczały poza wcześniejsze ustalone na Komisji Trójstronnej wskaźniki wzrostu wynagrodzeń" - powiedział Pawlak.

Według ZZGwP, kilkusetzłotowe podwyżki lub innego rodzaju świadczenia są możliwe jeszcze w tym roku, nawet jeżeli nie będzie formalnej zgody rządu na zwiększenie wskaźnika wzrostu wynagrodzeń. Związkowcy wystąpili o taką zgodę kilka tygodni temu. Spodziewają się też znaczącego wzrostu płac w przyszłym roku.

Zarząd Kompanii brak zgody na większe niż wcześniej ustalono podwyżki tłumaczy niemożnością przekroczenia ustalonego wskaźnika wynagrodzeń na ten rok. Nie bez znaczenia jest też zła kondycja finansowa spółki. Związkowcy uważają, że to kierownictwo KW częściowo za nią odpowiada.

Według górniczej "Solidarności", związkowcy domagali się w tym roku podwyżek płac o 6,7 proc. i zwiększenia ekwiwalentu barbórkowego do 500 zł. Od przyszłego roku płace powinny zdaniem związku - wzrosnąć o 13,9 proc. wobec roku 2007.

Sierpień'80 domaga się podwyżki płac o 8 proc. jeszcze w tym roku oraz dodatkowo po 1000 zł dla każdego zatrudnionego w KW. Związek stoi na stanowisku, że w przyszłym roku wzrost płac powinien wynieść 30 proc., aby nadrobić wieloletnie zapóźnienia branży w tym zakresie i zbliżyć się do wzrostu w innych branżach.

Rzecznik KW Zbigniew Madej podkreśla, że toczący się spór dotyczy jedynie podwyżek płac w obecnym roku. W przyszłym roku - jak zapowiadał niedawno publicznie prezes firmy Grzegorz Pawłaszek - podwyżki na pewno będą. Nieoficjalnie przedstawiciele spółki mówią, że są w stanie zgodzić się na ok. 10-proc. wzrost wynagrodzeń w 2008 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pawlak: węgiel szansą dla Polski

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!