XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Pawlak: w 2010 r. kompleksowy system bezpieczeństwa w górnictwie

Pawlak: w 2010 r. kompleksowy system bezpieczeństwa w górnictwie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na początku przyszłego roku gotowe będą kompleksowe rozwiązania, służące poprawie bezpieczeństwa w polskim górnictwie - zapowiedział w piątek w Katowicach wicepremier Waldemar Pawlak, uczestniczący w obchodach Barbórki na Śląsku.

Wyjaśnił, że nad systemem "bezpiecznej kopalni", obejmującym zarówno rozwiązania prawne i techniczne, jak i procedury i tzw. "dobre praktyki", pracują wspólnie resorty gospodarki i środowiska, a także organy nadzoru górniczego i środowiska nauki górniczej.

"Bardzo ważne, byśmy wprowadzili szerokie rozwiązanie, obejmujące całokształt spraw bezpieczeństwa w kopalni - wyposażenie, rozwiązania techniczne w zakresie opomiarowania, nadzorowania, ale także jak najlepsze praktyki w działaniu; więcej maszyn, mniej ludzi w niebezpiecznych rejonach" - powiedział dziennikarzom wicepremier.

Dodał, że takie kompleksowe rozwiązanie będzie zaprezentowane i przygotowane do wdrożenia w kopalniach na początku przyszłego roku i obejmie wszystkie zakłady, a nie tylko te, gdzie jest np. zagrożenie metanowe. Pawlak wyjaśnił, że chodzi o cały kompleks regulacji, a nie tylko - jak postulowano to po niedawnej katastrofie w kopalni "Wujek-Śląsk" - np. instalowanie kamer w metanowych rejonach kopalń.

Wicepremier zapowiedział, że na nowy system złożą się zarówno modyfikacje stosownych rozporządzeń, kwestie techniczne, jak i doświadczenia "górników, inżynierów, świata nauki, a także nadzoru górniczego". Chodzi głównie o wdrożenie wniosków płynących z postępowań prowadzonych po poważnych wypadkach w górnictwie.

Nawiązując do wrześniowej katastrofy w kopalni "Wujek-Śląsk", gdzie zapłon i wybuch metanu zabiły 20 górników, Pawlak przypomniał, że aparatura pomiarowa i ostrzegawcza działała w tej kopalni prawidłowo. "Na siły natury i nagłe wypływy metanu nie pomoże nawet okamerowanie kopalni, bo w kamerze się metanu nie zauważy" - skomentował.

"Dochodzenie jest w toku, ale wydaje się, że widać już, jak siły natury są niezbadane. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa przypuszczać, że nastąpił nagły wypływ metanu, iskra i doszło do tragedii. Tragedii, której nie sposób było ani przewidzieć, ani zapobiec. Można było ograniczać ryzyko, ale to jest taki zawód, który jest dla twardych ludzi" - mówił wicepremier podczas akademii barbórkowej w Wyższym Urzędzie Górniczym.

Pawlak nie zgodził się z opinią, że dla podniesienia bezpieczeństwa w górnictwie trzeba zwiększenia ilości kontroli w kopalniach. "Nie jest tak, że im więcej kontrolujących, tym bezpieczniej. Im więcej dobrych praktyk, dobrych rozwiązań, dobrego wyposażenia - tym bezpieczniej. Na to powinniśmy zwracać uwagę, a kontrole traktować jako mechanizm sprawdzający, a nie jedyny środek i sposób na bezpieczeństwo" - ocenił.

Zdaniem wicepremiera, w trosce o bezpieczeństwo najważniejsze jest odpowiednie planowanie i działania prewencyjne, z których muszą wynikać wnioski dotyczące przebudowy systemu bezpieczeństwa w kopalniach. "Nie można czekać, aż zdarzy się wypadek i wtedy dopiero podejmować reagowanie. Reagowanie jest tylko wtedy, kiedy zawiodą wszystkie inne systemy i mechanizmy zabezpieczeń" - dodał.

Również uczestniczący w barbórkowych uroczystościach w Katowicach główny geolog kraju Henryk Jacek Jezierski uważa, że za kształtowanie bezpieczeństwa w kopalniach odpowiedzialni są przede wszystkim przedsiębiorcy górniczy, a nie organa nadzoru.

"W Polsce jest 200 tys. pracujących górników, w ciągu roku wydobywamy 400 mln ton kopalin. Nie ma możliwości i sensu przy każdej ścianie, koparce, szybie wiertniczym postawić kontrolera" - mówił Jezierski, podkreślając, że urzędy górnicze powinny z jednej strony dbać o bezpieczeństwo w górnictwie, z drugiej pozwolić firmom prowadzić swobodną działalność gospodarczą.

Główny inspektor pracy Tadeusz Zając ocenił, że stan bezpieczeństwa w polskim górnictwie jest nadal daleki od oczekiwań. Przypomniał, że zamierzeniem inspekcji pracy jest doprowadzenie do obniżenia wskaźnika wypadków przy pracy w Polsce o jedną czwartą w ciągu trzech lat. Aby było to możliwe, konieczna jest również poprawa bezpieczeństwa w górnictwie.

Z danych WUG wynika, że od początku roku do końca października w polskich kopalniach doszło do 2904 rozmaitych wypadków, z czego 2311 w kopalniach węgla kamiennego. 36 osób zginęło w kopalniach węgla kamiennego, a po dwie w górnictwie rud miedzi oraz kopalin pospolitych. 24 górników odniosło ciężkie obrażenia, z czego 18 w kopalniach węgla kamiennego.

Prezes WUG Piotr Litwa przypomniał podczas piątkowych uroczystości, że w tym roku przygotowana została nowa strategia działania urzędów górniczych do 2014 r., która ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w górnictwie. Litwa uważa, że należy dążyć do zmiany stylu pracy załóg górniczych, a liderami zmian powinni być szefowie górniczych spółek i pracownicy dozoru kopalń.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pawlak: w 2010 r. kompleksowy system bezpieczeństwa w górnictwie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!