Pawlak: sytuacja w Budryku nie do zaakceptowania

Pawlak: sytuacja w Budryku nie do zaakceptowania
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak określił sytuację w Budryku jako nie do zaakceptowania. - Na realizację takich żądań nie pozwala sytuacja kopalni, a poza tym to oznaczałoby przekreślenie porozumień ze wszystkimi pozostałymi związkami w górnictwie - powiedział.

Premier odniósł się również do aktualnej sytuacji w górnictwie. Jego zdaniem, sytuacja w kopalni "Budryk" jest wynikiem działań liderów trzech związków działających w kopalni.

- Po zmianie rządu pojawiły się bardzo radykalne żądania trzech związków w Budryku: "Kadry" - ale tylko tej z "Budryka", "Sierpnia 80" i związku "Jedność Budryka" który powstał w drugiej połowie ub. roku. Styl negocjacji był taki, że po dojściu do porozumienia następował bardzo radykalny postulat, np. jednorazowej wypłaty w wysokości 8 tys. zł. To jest sytuacja nie do zaakceptowania. Na realizację takich żądań nie pozwala sytuacja kopalni, a poza tym to oznaczałoby przekreślenie porozumień ze wszystkimi pozostałymi związkami w górnictwie - powiedział Pawlak.

Premier zaprzeczył pogłoskom jakoby miał wysłać do szefa MSWiA pismo w sprawie interwencji w "Budryku". - To kłamstwo. Rozumiem, że w tej sytuacji każdy robi swoje. Zarząd spółki, organy wymiaru sprawiedliwości i policja robią swoje i monitorują sytuację. Jednak w żadnej mierze nie ma tam potrzeby interweniować. Można jedynie ze zdumieniem patrzeć na działania tych trzech liderów związkowych, którzy bezprawnie przejęli infrastrukturę kopalni i biorą na siebie odpowiedzialność za wszelkie zdarzenia, które tam mogą nastąpić - dodał wicepremier.

Pytany o możliwość prywatyzacji kopalń, Pawlak powiedział, że już poprzedni rząd podjął działania w tym zakresie. - My sprawy analizujemy i będziemy popierali takie działania, które pozwolą pozyskać środki na modernizację i rozwój tego sektora - powiedział.

Jak dodał, zaniedbania ostatnich lat doprowadziły do tego, że górnictwo nie jest w stanie wydobyć odpowiednich ilości węgla na eksport i potrzeby krajowe. Choć na rynku jest dobra koniunktura na węgiel, to możliwości wydobywcze są mniejsze niż efektywne możliwości sprzedaży.

W kontekście prywatyzacji górnictwa, Pawlak zwrócił uwagę na decyzję pracowników Katowickiego Holdingu Węglowego, w którym połowa załogi zgodziła się w referendum na upublicznienie spółki. - To dobry sygnał, który świadczy o tym, że ludzie są zainteresowani budowaniem lepszej przyszłości dla swojej firmy. To sprawia, że KHW wyrasta na lidera przemian w tej branży - dodał.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pawlak: sytuacja w Budryku nie do zaakceptowania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!