Pawlak przeciwny propozycjom ministra skarbu ws. JSW

Pawlak przeciwny propozycjom ministra skarbu ws. JSW
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak w liście do szefa resortu skarbu Mikołaja Budzanowskiego sprzeciwił się zmianom, umożliwiającym utratę przez Skarb Państwa pakietu kontrolnego, czyli 50 proc. plus jedna akcja, w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

"Wysłałem taki list do ministra Budzanowskiego, że nie ma powodu w tej chwili dokonywać zmian, a umów należy dotrzymywać. Umowy mają tu wartość dużą i ważną, szczególnie w tak trudnym sektorze" - powiedział w środę dziennikarzom Pawlak, uczestniczący w warszawskim seminarium poświęconym branży gier wideo.

Wicepremier nawiązał do ubiegłorocznego porozumienia, zawartego przed wprowadzeniem JSW na giełdę ze stroną społeczną. W statucie spółki oraz w programie dla górnictwa zagwarantowano, że Skarb Państwa zachowa powyżej 50 proc. akcji JSW. Obecnie jest to ponad 56 proc. Resort skarbu proponował, by zachować pakiet kontrolny w spółce, ale poniżej 50 proc. akcji.

"Nie ma takiej potrzeby. Ledwie rok temu doprowadziliśmy do porozumienia przy prywatyzacji i wydaje mi się, że () trzeba serio traktować partnerów społecznych, a nie co roku zmieniać podejście" - wskazał Pawlak.

Według wicepremiera zapisy w statucie JSW, które są wynikiem ubiegłorocznego porozumienia ze związkami, a także uzależnienie zmian w tym zakresie od zgody rządu, są gwarancją, że taka decyzja "nie będzie decyzją ani pochopną, ani natychmiastową". Jak mówił, "teraz nie ma żadnych przesłanek, żeby się w tej sprawie zachowywać chaotycznie czy zmieniać zdanie".

"50 proc. plus jedna akcja to jest czysta piłka i wiadomo, że nie ma tutaj żadnych ryzyk i żadnych niebezpieczeństw" - ocenił minister gospodarki, pytany o możliwość utrzymania pakietu kontrolnego państwa w spółce, ale bez zachowania większości akcji. Zaznaczył, że sektor górniczy jest wrażliwy pod względem społecznym, a zobowiązań wobec partnerów społecznych należy dotrzymywać, traktując ich "uczciwie i na serio".

Sprawa umożliwienia sprzedaży przez Skarb Państwa powyżej 50 proc. akcji JSW, a także większościowych pakietów innych spółek węglowych, stała się głośna w miniony piątek, kiedy wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz (PO) poinformował w Katowicach, że resort przygotował już projekt stosownych zmian w programie dla górnictwa. Propozycje dotyczą także ewentualnego dopuszczenia do górnictwa inwestorów strategicznych.

W poniedziałek przebywający w Katowicach Pawlak zdystansował się od wypowiedzi swojego zastępcy, opowiadając się za dotrzymaniem porozumień, zawartych ponad rok temu ze stroną społeczną JSW. Przeciw zmianom zaprotestowały też związki zawodowe. Solidarność wysłała w tej sprawie list do ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego. Liderzy górniczej i śląsko-dąbrowskiej "S" wskazali w nim, że sprzedaż powyżej 50 proc. akcji JSW spowoduje utratę wiarygodności rządu oraz stanowczą reakcję związków.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!