XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Pawlak: potrzebne nowe perspektywy wykorzystania węgla

Pawlak: potrzebne nowe perspektywy wykorzystania węgla
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Potrzebne są nowe perspektywy wykorzystania węgla, który zostanie podstawą energetycznego bezpieczeństwa Polski - mówił w Zabrzu w piątek wicepremier, minister gospodarki i kandydat w wyborach na prezydenta RP Waldemar Pawlak.

Jak podkreślił, problemem dla Polski są jednak wynikające z prawa europejskiego wysokie opłaty za emisję CO2, które m.in. poskutkowały wycofaniem się koncernu RWE z budowy elektrowni węglowej na Śląsku.

Pawlak przyjechał w piątek do Zabrza na obchody 55. rocznicy powołania działającego w tym mieście Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. Podczas briefingu prasowego wicepremier kilkukrotnie podkreślał, że o bezpieczeństwie energetycznym Polski decyduje polski węgiel.

W jego opinii, na Górnym Śląsku widać jednak wyraźnie, że przyjmowanie rozwiązań europejskich dotyczących pakietu klimatycznego - na przykładzie planów współpracy Kompanii Węglowej z grupą RWE - jeśli rozbija się o wysokie opłaty za emisję, skutkuje przechodzeniem przez producentów energii na alternatywne paliwo, np. gaz.

W kwietniu 2009 r. RWE Polska i Kompania Węglowa podpisały porozumienie w sprawie budowy największego w Polsce bloku energetycznego na węgiel kamienny, o mocy 800 MW - za ok. 1,5 mld euro. Inwestycję planowano na terenie kopalni Piast Ruch II (wcześniej kopalnia Czeczott), należącej do Kompanii Węglowej w miejscowości Wola (Śląskie).

"RWE zrezygnowało z projektu wspólnego przedsięwzięcia, przesunęło się w stronę inwestycji w elektrownię gazową. To oznacza, że tego typu rozwiązania europejskie eliminują paliwo, które jest dostępne w Polsce, a zmuszają nas do kupowania drogiego gazu" - podkreślił w piątek w Zabrzu Pawlak.

Zaznaczył, że z jego niedawnej rozmowy z szefem RWE Juergenem Grossmannem wynika, że kwestia rozpoznania i wykorzystania potencjalnych złóż tzw. gazu łupkowego w Polsce będzie znana za co najmniej 7-10 lat. Elektrownia gazowa, którą aktualnie RWE planuje zbudować w Polsce, będzie więc oparta o tradycyjne dostawy gazu od tradycyjnych dostawców.

Nawiązując do obchodów 55. rocznicy powstania zabrzańskiego Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla przypominał, że placówka ta pracuje nad technologiami poprawiającymi efektywność wykorzystania węgla w produkcji koksu, a także łączącymi czyste technologie węglowe z technologiami opartymi o źródła odnawialne, biomasę.

"Dzięki temu tworzymy nowe perspektywy dla wykorzystania węgla" - mówił Pawlak, wskazując jednocześnie, że "należy odchodzić od iluzji zerowej emisji". "W przyrodzie nawet zjawiska naturalne są związane z emisją CO2 i to są naturalne procesy przyrodnicze, więc należy skupiać się na możliwościach, które zmniejszają emisję, a nie na jakimś wyidealizowanym postulacie rozwoju gospodarczego przy zerowej emisji" - wyjaśniał.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pawlak: potrzebne nowe perspektywy wykorzystania węgla

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!